Radio Nova

LIVE 24/7

Current track

Title

Artist

24/7 Live Program. Muzikë shqiptare. Talk Show nga Ilir Borova dhe Arian Asimi.

Radio

Kokalarët..!

Written by on May 19, 2023

Nga Ermal Shpiragu.

Fisi Kokalari, nga Gjirokastra, jane te ndare ne grupime jo te vogla .

Një pjese e fisit, jetonte ne Gjirokaster, ku te shumte nga keta, u arsimuan ne shkollat me te mira te kohes para luftes se dyte dhe me pune te ndershme, u pasuruan.
E ndersa pjesa tjeter e fisit Kokalari qe jetonin ne rrethinat e Gjirokastres, ngelen te pa shkolluar dhe per pasoi, ngelen me te varfer se pjesa tjeter e fisit, gje qe ju rrit xhelozia ndai pjese se shkolluar dhe te pasur te fisit, dukuri shqiptare kjo.

Me fillimin e luftes dhe formimin e PKSH, propagandes se saj, pjesa e varfer e fisit, u bashkuan dhe mbeshteten komunistet. Këtu keta Kokalare te varfer edhe shpirterishte u vune ne sherbim te pushtetit te komunisteve dhe gjeja e pare qe bene, spiunuan Kokalaret e shkolluar dhe te pasur.

Kulmi i armiqesise, me Kokalaret e shkolluar, komunizmi e beri me Musine Kokalarin, jo se ajo ishte anti komuniste por donte nje parti te majte, te moderuar, e mbeshtetur edhe nga Sejfulla Maleshova, edhe ky komuniste, jo aq kriminel sa E. Hoxha.
Historia e Musines dhe traitimi i saja, tashme dihen.

Nje nga Kokalaret e pasur, studio per hoxhe, nga ku e moren mbiemrin shume Kokalare, ne kete grup ishte edhe I jati i Evit, Petriti, por edhe se banesat i kishin shume afer me ate te E.Hoxhes.

Nryshimi i mbiemrit nga Kokalari ne Hoxha, u be me mbarimin e luftes dhe marjen e te gjitha pushteteve, nga komunistet, gje qe shume prei ketyre, ju sherbeu, Petritit ne vecanti……Petrit Hoxha – tashme- u aresimua ne mjekesi, farmaci dhe u be nje nga me te miret ne fushen e tije, u emerua edhe pedagog ne fakultetin e mjekesise.

Zotesia si farmacist, por edhe mbiemri Hoxha, gje qe e reklamonte shume, si nje nga kusherinjte e diktatorit, ishte I pranuar, rralle here edhe ne bllokun e famshem të udheheqies .

Profesor Petriti ishte edhe shume i eger me studentet e tije, aqe sa nuk kishte student te mos e urrente Petritin.

Nje nate, Petriti me te shoqen, po shetiste nga liqeni Tiranes, atje nje grup studentesh, i bene prite, e kapen, e mbulluan me thes ne koke, e lidhen dhe i perdhunuan te shoqen.

Tani ndodhe cudia,
Petriti, pasi i sheroi ato pake plage nga disa grushta te studenteve, puna e pare qe beri, e ndau te shoqen.
Nuk dihet me saktesi, Evi kishte lindur apo lindi si pasoi e kesai ngjizjeje, megjithse edhe nje variante tjeter qe thote se Evi eshte e biresuar….

Me fillimin e protestave te medhaja, per permbysjen e regjimit komuniste, Petriti, puna e pare qe beri, nderroi mbiemrin Hoxha dhe mori mbiemrin Kokalari, mbiemer qe i takonte dhe qe ka edhe tani kjo Evi dhe puna e dyte qe beri, mori garancine e Kolarave qe jetonin ne Amerike, mori vizen dhe iku perfundimishte atje ne Amerike ku edhe ndrroi jete……

Gjithsesi, fisi i Kokalareve jane fis i nderuar gje qe e mori mbas permbysjes se komunizmit dhe me teper nga Musine Kokalari si e para politikane qe ishte e para disidente ne politike, kunder krimit komuniste.

Kokalaret e Amerikes, jane njohur ne Shqiperi, me Geri Kokalari qe erdhi per tu bere minister i financave dhe kur nuk ju dha kjo detyre, kerkoi te privatizoi Alb Telekomin, por edhe kjo nuk ju dha, atehere filloi te villte vrerin me te helmet te mundshem, per Sali Berishen, kryeministrin e kohes dhe PD-në,
Per habi, tani vone na erdhi edhe kusherira e tije, por shume e urryer nga Geri, Evi Kokalari, e shoqeruar me shume foto, edhe me Tramp dhe me shume kongresmene te krahut konservatore te Amerikes.

U lumturuan shqiptaret opozitar dhe ne zhdo takim te saja, e vendosur ne krahun e djathte nga Berisha, e pershendesnin duke e duartrokitur, per gjithcka qe ajo thoshte, duke menduar se – erdhi ndihma- kujtoni filmat ruse te luftes se dyte…..por u shqetesua Geri, kusheriri i saja, dhe filluan te shahen me njeri tjetrin.

Evi iku por na tha se do te kthehei prape….do te formonte nje parti konservatore etj por filloi edhe te villte edhe kjo vrerin kunder Berishes dhe PD-së, se rithemeluar dhe, si me habi, Geri nuk po flete fare….ja mori stafeten e vrerit Evi?……

A kane qene Kokalaret, anti komuniste? Po Kokalare – Hoxhat, kane qene anti diktaturë komuniste?
Po Evi Kokalari – Hoxha, eshte anti MAFIA rilindase qe po e zhyte Shqiperine ne falimentim, qe po i kthen shqiptaret ne skllever, apo eshte nje megafon i Rilindjes mafioze?….


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Radio Nova

LIVE 24/7

Current track

Title

Artist

24/7 Live Program. Muzikë shqiptare. Talk Show nga Ilir Borova dhe Arian Asimi.

Radio