Home Aktualitet Basha: Vendit nuk i duhet një marrëveshje me Ramën, por dërgimi i tij në qeli

Basha: Vendit nuk i duhet një marrëveshje me Ramën, por dërgimi i tij në qeli

nga Sonila Osmanaj

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi sot se nuk ka asnjë shans që ai të bëjë marrëveshje me Edi Ramën. Në një intervistë në ABC News, Basha u shpreh se thashethemet për marrëveshje i interesojnë vetëm Edi Ramës. Ai shtoi se vendit dhe qytetarëve nuk i duhet një marrëveshje mes PD dhe PS, por dënimi dhe çuarja e Edi Ramës pas hekurave.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha deklaroi se me platformën e Presidentit Ilir Meta për integrimin dhe ngërçin politik është njohur gjatë javës së parë të muajit prill. Ai shtoi se Edi Rama gënjen kur thotë që nuk ka pasur dijeni për këtë dokumente.

Pjesë nga intervista në ABC News

Lulzim Basha: Strategjia e tensionit e Edi Ramës ka për qëllim që të zhvendosë vëmendjen e njerëzve, në veçanti të medias, çka ia ka arritur këtë javë me sukses të plotë, le të themi që propaganda e tij ka funksionuar., nga e përditshmja e shqiptarëve, nga mungesa e bukës në tavolinat e tyre, nga shkatërrimi i vendeve të punës, nga mbyllja e bizneseve, nga shkatërrimi total i bujqësisë shqiptare që ishte në prag të falimentit, nga nxjerrja e 50 përqind e popullsisë që ishte në nivelet e varfërisë në nivelet e mjerimit absolut, ndërkohë ajo që në themi shtresë e mesme që mund të marrë një 500 mijë lekësh rrogë, burrë e grua secili, i bashkohen shtresës së varfër sepse kanë dy muaj që nuk marrin asgjë. Sot është data 22 maj, për 9 ditë vjen fundi i muajit. Çfarë do të ketë në qershor se paketat mbaruan. Maqedonia e solli paketën e tretë, ky nuk ka paketë. Ky shkatërron teatrin për të vjedhur tokë. Pra e gjithë vëmendja e njerëzve në mënyrë të përditshme është se si do t’ia bëjnë për nesër, pasiguria për nesër, pasiguria për punën, pasiguria për bukën. Dhe pa diskutim që kjo sjell një frustrim të madh, sjell një situatë jashtëzakonisht të rëndë për vendin dhe jashtëzakonisht kritike për vendin, aq më shumë që ndodh jo në një vend normal ku qeveria po bën maksimumin por nuk ia del dot, por në një vend ku Edi Rama me një grusht njerëzish vazhdojnë të vjedhin taksat e tyre.

Pyetje: Nëse për të mirën e vendit Presidenti Meta do të ju ftonte në një tryezë me Ramën a do të uleshit?

Lulzim Basha: Nuk i shërben të mirës së vendit. Të mirës së vendit

Pyetje: Në 17 maj ju e kujtuat vetë 3 vjetorin e marrëveshjes me Ramën dhe thatë nuk do të ketë më kurrë. Në fakt ka spekulime që thonë se e gjitha është një lojë mes jush, e gjithë edhe kjo situatë politike, në mënyrë që të ketë një marrëveshje mes jush. Në fund mund të jetë edhe një qeveri me bazë të gjerë, mund të jeni sërish ju të dy duke i ngrënë të gjitha partitë e vogla. Ka një marrëveshje mes jush dhe Ramës?

Lulzim Basha: I vetmi i interesuar për t’i shpërndarë këto është vetë Edi Rama dhe marrja e kohës së shqiptarëve nëpër media, nëpër faqe gazetash, nëpër faqe portalesh me teori të tilla i shërben direkt apo indirekt Edi Ramës për të hequr vëmendjen nga vuajtjet, nga papunësia. Mund të jetë interesante për 100 apo 200 veta në Tiranë, por për 3 milionë të tjerë problem kryesor sonte që flasim është se më çfarë do t’i ushqejnë fëmijët. Me çfarë do të paguajnë nesër bukën e gojës.

Pyetje: Ka marrëveshje politike mes jush dhe Edi Ramës? Keni komunikuar ndoshta jo në nivel personal, por në nivel ekspertësh për reformën zgjedhore?

Lulzim Basha: Nuk ka absolutisht asnjë marrëveshje dhe asnjë komunikim midis meje dhe Edi Ramës. Dhe nuk do të ketë asnjë marrëveshje. Marrëveshja do të jetë me popullin që jo vetëm ta çlirojmë Shqipërinë nga kjo tirani, por edhe ta ndëshkojmë Edi Ramën. Pa ndëshkuar Edi Ramën e keqja do të përsëritet. Pa e ndëshkuar Erion Veliajn e keqja do të përsëritet. Pa i ndëshkuar shërbëtorët e Edi Ramës dhe Erion Veliajt e keqja do të përsëritet. Prandaj, në qoftë se ka një zotim të hershëm por që ia vlen ta rikthejmë në vëmendje të opozitës me rastin e krimit barbar tek Teatri Kombëtar është që të gjitha këto krime do të ndëshkohen. Ky është zotimi im sot si kryetar I opozitës dhe detyra ime e parë nesër si kryeministër.

Pyetje: Godinën e Teatrit e shembi Erion Veliaj apo Edi Rama?

Lulzim Basha: Pa diskutim që e shembi Edi Rama. Erion Veliaj nuk është gjë tjetër veçse një levë qorre e Edi Ramës, aksesor në krimet e tij dhe kryebetonieri i mafies. E ka kthyer Bashkinë e Tiranës në një lavatriçe të parave të pista të krimit.

Pyetje: Ju e shikoni parlamentin besoj. Ndjeni një farë përgjegjësie…

Lulzim Basha: Nuk e shoh parlamentin se për mua nuk ka parlament. Ai është landfilli i vendit. Nuk ka opozitë të re. Shumica dërrmuese e njerëzve aty, janë njerëz që u blenë, u joshën dhe u blenë nga Edi Rama.

Pyetje: Presidenti Meta thotë që në datën 8 prill ka prezantuar një platformë të plotë me 8 pika. Ju e keni marrë këtë?

Lulzim Basha: Nuk e kam marrë, por më ka njohur me idenë e tij javën e parë të prillit, nuk më kujtohet data.

Pyetje: Keni biseduar me presidentin Meta për këtë platformë?

Lulzim Basha: Patjetër. I kam parashtruar edhe idetë e mia. I kam thënë që janë 15 pika të Bahkimit Europian. Ky është udhërrëfyesi ynë si opozitë. Edi Rama i ka këto detyra, ishin 5, u bënë 9, tani janë 15. Nuk pres që Edi Rama të arrestojë e të çojë në burg Gjush Dakon me shokë, meqë ka thënë se “nuk m’i cakton Departamenti i Shtetit shokët”, këta janë shokët e tij. Kështu që e vetmja pikë ku opozita është e angazhuar dhe do të bëjë sa të mundet për t’u garantuar shqiptarëve votën, është reforma zgjedhore, ndërkohë që qeveria dhe institucionet e tjera duhet të angazhohen për 14 pikat e tjera. Ky është qëndrimi im, kur Presidenti më njohu me këtë dokument.

Pyetje: Kryeministri Rama tha se nuk është njohur me platformën. Në dijeninë tuaj edhe ai ka pasur dijeni për platformën sikur se ju?

Lulzim Basha: Në emër të Edi Ramës nuk mund të flas. Në emër të tij nuk mund të flas, por nga informacioni që kam është një gënjeshtër e madhe sepse është e pamundur që ky nuk e paska pasur këtë dijeni, por siç i kam thënë Presidentit Meta lodhet kot sepse Edi Rama e ka jetike bllokimin e procesit të integrimit. E ka jetike procesin e bllokimit të procesit të integrimit.

Pyetje: Po pse?

Lulzim Basha: Sepse ecja përpara e procesit të integrimit, në qoftë se ndodh siç ka ndodhur le të themi në Kroaci apo vende të tjera, edhe zullumqarë shumë të vegjël i ka parë para drejtësisë dhe prapa hekura jo më Edi Ramën.

Lajme te ngjashme

WhatsApp Na Shkruani!