Rritja e kostove të jetesës dhe inflacioni, demonstrata të dhunshme në Panama

Read Time:1 Minute, 28 Second

Qeveria panameze dhe organizatat popullore po përgatisnin një raund të ri bisedimesh të martën për t’i dhënë fund protestave për rritjen e kostos së jetesës, mes përleshjeve mes protestuesve dhe policisë.

Përfaqësuesit e shoqatave që udhëheqin protestat u takuan në një qendër katolike në Penonomé, provinca Coclé, 150 kilometra në jugperëndim të qytetit të Panamasë, për të unifikuar çështjet që do të diskutohen me qeverinë.

Takimi është në mënyrë që ata të mund të bien dakord për një
axhendë të përbashkët, tha Kryepeshkopi i Panamasë, José Domingo Ulloa. Përfaqësuesit e qeverisë do t’i bashkohen negociatave të mërkurën.

Qëllimi është “të gjejmë zgjidhje të vërteta për vëllezërit dhe motrat tona më në nevojë”, shtoi udhëheqësi i Kishës Katolike të Panamasë, ndërmjetësues në dialog.

Qeveria panameze njoftoi se do të marrë pjesë në një “tryezë të vetme dialogu” për të “promovuar paqen sociale dhe të mirën e përbashkët”.

Ndërsa kjo po ndodhte, në Santiago de Veraguas, 250 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit panamez, shpërthyen përleshjet mes protestuesve dhe oficerëve të policisë që po përpiqeshin të çlironin një pjesë të autostradës Pan-Amerikane, një rrugë që lidh vendin me kontinentin dhe një rrugë kyçe për transport dhe tregti.
Agjentët përdorën gaz lotsjellës për të shtypur demonstruesit, të cilët i pritën agjentët duke hedhur gurë dhe sende të topitura.

Pas disa orësh përplasjesh, policia arriti të zhbllokojë përkohësisht rrugën e mbyllur nga protestuesit prej më shumë se një jave, duke shkaktuar bllokimin e makinave dhe kamionëve me mall.
“Ne jemi në një bazë lufte totale. Qeveria filloi një bombardim brutal me gaz lotsjellës për dy orë me forcat e kontrollit të turmës. Na u desh të shpërndaheshim, por ne vazhdojmë të luftojmë,” Eduardo Cortés, i cili merr pjesë në demonstratat në Santiago de Veraguas.

Panama City
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Krisje me SPAK? Rama i fton “të gjithë” përveç Arben Krajës në ceremoninë e hapjes së negociatave
Next post Miqesisht mikut e kolegut tim te mire e te hershem Nikoll Lesi…