Home Bota Rusi, vdes Aleksei Leonov i pari që shkoi në hapësirë

Rusi, vdes Aleksei Leonov i pari që shkoi në hapësirë

nga Albina Hoxhaj

Eshte ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare astronauti sovjetik, Aleksei Leonov, njeriu i parë që doli në hapësirë, në vitin 1965 dhe komandant i misionit të parë të përbashkët hapësinor mes BRSS-SHBA. “Aleksei Leonov vdiq sot, në Moskë, pas një sëmundjeje të gjatë”, tha Natalia Filimonova, bashkëpunëtorja e tij.

Lajme te ngjashme