Negociatat, ambasadorja franceze: Vendimi do të merret në unanimitet

Read Time:1 Minute, 0 Second

Pak ditë para vendimit final të PE për çeljen apo jo të negociatave të Shqipërisë me BE, ambasadorja franceze Christine Vasac deklaroi se vendimi do të merret në unanimitet.

“Nuk dua të fshihem pas gishtit. Ju keni ngritur pyetjet për rrugën europiane. Ju prisni, ne presim të gjithë bashkë përgjigjen e rëndësishme. Ne nuk dimë çfarë vendimi do jepet. Ky vendim do merret në unanimitet. Dje kancelarja Merkel dhe Macron janë takuar në një takim të rëndësishëm. Janë pyetje që na shpëtojnë dhe nuk i kapim dot. Është e vërtetë që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin një vendim për hapjen e negociatave për në BE. Por ka subjekte që janë po aq të rëndësishëm siç është çështja e BREXIT. Ky është një problem i madh jo vetëm për Francën, por gjithë vendet e Europës dhe na intereson të gjithëve. Por ka gjithashtu subjekte të tjera siç është subjekti i evenimenteve në Siri. Është gjithmonë kështu. Aktualiteti vonon mbledhjet e veta. Por dijeni që dosja e hapjes së negociatave për Shqipërinë është shumë e rëndësishme sepse ne jemi miqësi e vjetër me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, tha ambasadorja.

Këto deklarata ambasadorja i bëri nga Korça ku ndodhej në një aktivitet.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Viti akademik nis me dredhi, Mehmetaj: Ministrja ndryshoi rregullat e “lojës”
Next post Gjesti ushtarak pas golit ndaj Shqipërisë, UEFA mund të dënojë Turqinë