Gratë deputete, Godole: Dy realitete të ndryshme në Shqipëri e Kosovë

Read Time:32 Second

Nga Jonila Godole.

Dy realitete të ndryshme, zgjedhjet e fundit në Shqipëri dhe Kosovë dhe vlerësimi i grave politikane.

Nga 10 deputetët më të votuar, në Kosovë 4 janë gra. Në Shqipëri vetëm 1. Dy gra në 20 më të votuarit.

Kam qënë dhe jam kritike ndaj kuotave, por realiteti ynë është i tillë që gratë zor se hyjnë me votë në parlament.

Patjetër që nëse aktivizojnë struktura e ministri, mund të jetë më e lehtë.

Por, thjesht me votë të pavarur, të pashitur dhe të pashantazhuar qytetare, do ta kenë gjithmonë të vështirë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 140 deputetët e rinj të Kuvendit. PDIU rikthehet në parlament me tre ligjvënës
Next post Shefja e OSBE/ODIHR: Kemi 33 hetime për shit-blerje votash, u keqpërdor administrata shtetërore në zgjedhje