Home Aktualitet Rama vuan nga çrregullimi bipolar…

Rama vuan nga çrregullimi bipolar…

nga Editor

NGA YLLI DYLGJERI

A keni vene re se Rama po vuan nga disa ndryshime
të mëdha të humorit? Kalon gjate fjalimeve ne publik nga N’oc Rroku te Batmani, pastaj te Borebardha, me tej shkon te Xhuxhat…Çrrekullime ne personazhe, ne orientime, grupime, individe. Çrregullim bipolar e quajne mjeket qe kurojne semundjet mendore. Çrregullimi bipolar është një lloj sëmundje e shëndetit mendor, e karakterizuar nga ndryshime të pazakonta të humorit. Kete lloj sindromi e kane edhe njerzit qe vuajne nga histeria.
E njohur gjithashtu si sëmundje bipolare ose depresion maniak, është një sëmundje mendore që shkakton ndryshime ekstreme të humorit të quajtura mani dhe shkakton episode depresioni. Njerëzit që vuajnë nga kjo gjendje kanë probleme në menaxhimin e detyrave të tyre të përditshme si dhe në ruajtjen e marrëdhënieve të tyre. Ne fillim u duket se jane fitimtare pastaj bien ne panik e u rreshket gjysma e pushtetit. Nxitojne te gjejne gjysmën tjeter…
Se fundi, siptomat u shfaqen te kerkesa per nje bashkeqeverisje me Bashen. Dhe hop e ndan ne
dysh veten. Le nje gjysem e merr nje gjysem kuturu.
Është një gjendje e përjetshme që nuk mund ta shmang vetëm, por ka disa zgjidhje se si mund të menaxhohet ndryshimi i humorit dhe simptomat e tjera duke ndjekur disa mënyra natyrore ne ajer te paster.
Keshillat per te dale nga kjo gjendje do tja kerkojme mjekeve te fushes. Gjendja eshte e rende. Eshte nje patologji.

Lajme te ngjashme