Home Aktualitet Shqipëria me dy palë gra… sakrificë dhe kuvendesha… Astiri dhe ministret…

Shqipëria me dy palë gra… sakrificë dhe kuvendesha… Astiri dhe ministret…

nga Albina Hoxhaj

Nga Basir Çollaku

Nuk ka te beje me ngjyrimin negativ leksikor, por me percaktimin e aneve ku rrine. Grate e qeverise dhe grate nena, vajza, motra, fsmiljare banore te Unazes se Re, te cilat kane muaj pambarim ne proteste.
Pala e qeverise, ministre e kuvendesha, te cilat shkruajne letra qeverise se Hollandes apo zonjes se pare te Frances te na hapin shtegun per Edi Ramen.
Nje leter e qendisur prej shefit e firmojne grate dhe skon e merr udhen e evropit per te shkulur ndonje cope hajer pushtetii diku ne BE..
Turp allasoj.
Atij te parit te tyre i ka rene damllaja, keta kukudhosen ta hekurosin.
Te Astir, Unaza e Re, protestojne grate e shtepise per te mbrojtur djersen e punes se nje jete dhe femijet mos mbeten pa strehe, pa shkollim, pa te djshme, sotme dhe te neserme, rrugeve..
Po te hedhesh pese gram shikim sharmit dalldises te grarise qeveritare shtangesh dhe lemerisesh nga zjarrmia e shfrenimit te luksit te tyre vene nga babezia mbi karriket e pushtetit.
Me nje kujtese te vemendshme, çantat,, veshjet, zbukurimet e floktoreve, jane aferisht sa kushton shtepia e grave te Unaza. Per nga kostoja grate e qeverise ecin me nga nje shpi me vete. Pa hyre thelle ne llogarite e tyre vilat, makinat, apo aksionet ne biznese e kompani te mbuluara me vjehrri, kunateri, apo kusherinj neper dynja..Nuk thane se ne Surrel eshte nje bunker mbushur me paligjshmeri. nga themelet ne te cilin banon kreu i qeverise se tyre..Pune Shushunjash…
A kane shkruar neper letrat e turpit te tyre se ne kete skandal dhjetera milone euro prishesh shtepish, nuk ka asnje te arrestuar dhe qeflinjte qe tallnin trapin nha qeveroa dhe kompania, me letrat e grabitjes se parase publike, per kete tender te arte, gjezdisin e urdherojne mbarimin e punes se premtuar..
Se mos kane kellqe ti shkruajne leter shefit te tyre Rames, se i ka ikur bleta dhe i ka mbetur vetem kosherja..
Ti nisin dhe nje leter Trump, nje Vuçicit, nje Merkelit, se jane pikelluar nga thinjat e mjekres se kryeministrit..apo fiqte e bashkiakut te Tiranes, veremli per nga makuteria, pjese e kesaj zgjyre plaçkitese..
Apo ish-gjenerali minister,, njeriu zvarrites pas gazit te shefit te vet, i gatshme te vrase per llogari te eprorit te lajthitur .
Ka zhvendosur policine me dhe pa uniforme ne sherbim te tenderave..
Palo zyrtar..Me mire te kish firmosur letren me grate kuvendesha..
Para se te kishin derguar keto letra, kuve deshat tua jepnin per ti lexuar femijeve te tyre, njeheresh duke pare live protesten e femijeve qe mbrojne shtepite e ndertuara me mund tre dekadash nga prinderit..
Ky shengenisti i madh ka vene nganje kufi ne çdo lagje ne Tirane dhe kujtom se do ia fershelleje njeri ne BE..
Faji eshte thjesht shqiptar..
Duhet hequr menjane ky pushties me çdo mjet, mbase dhe demokratik…

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!