Home Aktualitet Databaza e PS-së| Vokshi: Po përsëritet sistemi parti-shtet, mund të shantazhohen qytetarët për votë

Databaza e PS-së| Vokshi: Po përsëritet sistemi parti-shtet, mund të shantazhohen qytetarët për votë

nga Editor

Politologu Indrit Vokshi, ka folur në lidhje me databazën e partisë socialiste të publikuar nga portali Lapsi.al, ku janë të përfshira të dhëna konfidenciale të 910 mijë votuesve  të Tiranës nga mosha 19 vjeç deri në 90 vjeç.

I ftuar në ediocionin e lajmeve në Ora News, Vokshi ka thënë se kjo është një situatë shumë e rrezikshme, duke shtuar se po përsëritet sistemi parti shtet. Sipas tij të dhët e qytetarëve po përdoren në shërbim të një partie politike.

Sebastian Zonja: Ditën e sotme Lapsi.al ka bërë një publikim ku flitet për 930 mijë zgjdhës të Tiranës dhe përdorimin e materialve të e-elabnia, si e shihnin këtë veprim?

Indrit Vokshi: Kjo strategji është një tjetër simptomë e shtetit totalitar që po tenton të instalohet në Shqipëri. Unë e vështrova atë dokument dhe aty ishte e gjithë forca e shtetit dhe të gjithë pagat e shtetit në shërbim të partisë në pushtet për të skanuar dhe për të mbledhur të dhënat private të qytetarëve shqiptar dhe për t’i përdorur ato në shërbim të një partie politike e cila në këtë rast është ajo Socialiste.

Duhet të theksojmë se marrëdhënia e qytetarit është marrëdhënie me  shtetin shqiptar. Partia nuk është shteti. Mentaliteti i disa politikanëve është i njëjti mentalitet i viteve të mëparshme ku partia ishte shteti. Sot nuk kemi pse jemi në sistemin parti- shtet. Kjo është një situatë shumë e rrezikshme, i përmbush të gjitha kushtet për t’u quajtur skandal. Qytetarët shqiptar duhet të ndihen të kërcënuar. Shteti po përdor të dhënat e tyre.

Sebastian Zonja: A mund të themi që të njëjtën gjë ka bërë edhe partia Demokratike kur ka qenë në pushtet?

Indrit Vokshi: Ne nuk mund të themi që para vitit 2013 kemi jetuar në prefeksion. Ka pasur gjithmonë parti të cilët kanë shfrytëzuar kapacitetet e shtetit në funksion të partisë së tyre. Por pyetja është se ku duhet të jemi sot dhe çfarë duhet të bëjmë nesër? Ne nuk duhet të përsërisim të njëjtin mekanizëm për llogari të partive politike. Supozohet të shkojmë drejt konsolidimit të instumenteve të shtetit për qytetarët dhe jo për partitë politike.Ai ka thënë se kjo gjë ndikon në fushatën zgjedhore, pasi nëse partia di të dhënat e qytetarëve, mund të bëjë edhe shantazhe tek bizneset për të marrë votën.

Sebastian Zonja:  Si ndikon në fushatën zgjedhore?

Indrit VokshiKa ndikim se ata mund të kenë më shumë të dhëna në lidhje me punën për qytetarët. Nga kjo partitë mund të shkojnë dhe të shantazhojnë që stafi i tyre të votojë për partinë, në këtë rast PS.

Sebastian Zonja: Shqipëria ka humbur gjyqin me Françesko Becchetti, dhe duhet të paguajë 110 milionë euro në, situatë e ngjashme Oraneës ngjan si një sulm politik? Si e shihni situatën e medias.

Indrit VokshiMedia ose përdoret në shërbim të pushtetit ose goditet dhe dobësohet deri në falimentim. Në këtë rast nuk kemi një përplasje private të partisë Socialiste me Agon Channel dhe Françesko Becchetti, dëmi paguhet nga taksat e qyetetarëve shqiptarë.

Në vend që lekët të përdoreshin për shërbime publike duhet të shkojnë te Françesko Becchettit. Kemi një shtet tipik diktatorial. Nuk e ka luksin Shqipëria që një % e lartë e buxhetit të shtetit të shkojë për një veprim të caktuar të Edi Ramës, i cili mendon se mund të mbyll çdo biznes dhe mund të shantzhojë secilin individ që nuk është pro tij.

Lajme te ngjashme