Nobel dhe Kadare, koment i shkurtër

Read Time:53 Second

Nga Erl Kodra

Është histori e gjerë dhe e ndërlikuar puna e Kadaresë. Nisur nga referencat që së fundi Akademia Suedeze ka dhënë Çmimin Nobel, Kadare e meriton më shumë se Bob Dylan ose të tjerë autor (nuk po citoj më shumë emra).

Me këtë Nobeli është larguar nga kriteret morale dhe letrare; ndërkohë ka aplikuar standarte të dyshimta në dhënien e këtij Çmimi që mëton të jetë prestigjioz.

Kadare është autor i zgjuar, që ka lulëzuar pikërisht nën një regjim terrorist, i cili e ka shfrytëzuar me mirëkuptimin e autorit talentin e tij letrarë për t’u dukur ndryshe. Kadare ka shkruar me bindje të thellë letersi që glorifikonte atë regjim.

Përfundimisht, Kadare është më i vlerësuar nëse nuk e fiton atë Çmim, sepse përfundimisht ai Çmim është komprementuar rëndë. Por kjo nuk e zhveshë Ismail Kadarenë nga përgjegjësia morale e shërbimit që i ka bërë një regjimi terrorist. Më në fund, Kadare ka edhe element të tjerë që nuk e nderojnë, siç është qëndrimi ndaj autorëve të tjerë të traditës, si Fishta, Mjeda, etj.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post PD denoncon në Prokurori, dhunuesit e protestuesve dhe gazetarëve tek Unaza e Re
Next post Braimllari: Policia dhe prokuroria të tërhiqen nga dhuna mbi banorët e Unazës se Re