Raporti final i Venecias, Bardhi: Presidenti nuk e shkeli Kushtetutën

Read Time:1 Minute, 11 Second

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ishte i ftuar në Abc news përballë gazetares Mirela Milori. Gjatë inyervostës Bardhi foli edhe raportin final të Venecias.

Gazment Bardhi: Venecia konfirmoi se Presidenti nuk ka shkelur Kushtetutën.

Pyetje: Cili është komenti juaj për raportin final të Venecias për presidentin?

Gazment Bardhi: Përgjigja zyrtare e Komisionit të Venecias është që Presidenti i Republikës nuk ka kryer shkelje dhe nuk jemi në rrethanat ku mund të shkarkohet nga Kuvendi apo Gjykata kushtetuese. Opinioni tregon se veprimtaria e Kuvendit dhe e partisë qeverisëse ishte një puç konsitucional për të kalur një nga insitucionet e vetme jashtë kontrollit të qeverisë.

Pyetje: Tejkalimin i kompetencës nga presidenti e përfshin shkeljen sipas jush apo është i ndryshëm nga shkelja?

Gazment Bardhi: Ka një ndryshim në opinionin përfundimtar të miratuar sot, krahasuar me draftin. Ky është një nga rastet e veçanta që Komisioni i Venezias ndryshon qendrim referuar opinionit të ekspertëve. Në draftin final është specifikuar se nëse ka patur apo jo tejkalim, do të duhet ta vendosë Kuvendi apo Gjykata Kushtetuese. Edhe nëse ajo që ka thënë Komisioni i Venecias konsiderohet si tejkalim, duhet të merren në konsideratë rrethanat e tjera kushtetuese që kanë detyruar Presidentin të marrë vendimin. Në raport thuhet qartë konkluzioni se Presidenti i Republikës nuk ka kryer shkelje, siç ka bërë propagandë qeveria gjatë kësaj kohe. Deri më sot Presidenti Meta i ka qendruar betimit për respektimin e Kushtetutës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post “Dënoj me ashpërsinë më të madhe”, Berisha thirrje dyshes Rama-Lleshi: Të lirohen menjeherë protestuesit e arrestuar
Next post VIDEO/ Rai3: Kokaina ‘Made in Elbasani’ do të vinte në portin e Vlorës dhe të Durrësit