Berisha: Nobelin e fitoi adhuruesi i Kasapit të Ballkanit..

Read Time:39 Second

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas vendimit të Akademisë së Nobelit, që i jep çmimin më të lartë për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Sipas ish-kryeministrit, Handke është monstër i racizmit, kurse shton se ai është një adhurues i kasapit të Ballkanit Mollosheviçit. Në fund të reagimit të tij, Berisha i bën thirrje Komitetit të Çmimit Nobel që të shqyrtojë vendimin.

“Një monstër e racizmit Peter Handke, adhurues i kasapit të Ballkanit, mohues i genocidit serb në Bosnjë dhe Kosovë, një Knut Hamsun i Ballkanit, laurohet me çmimin Nobel.

Kjo është një fyerje e rëndë për qindra mijëra viktima të genocidit të xhelateve Millosheviç, Karaxhixh, Mlladiç.

Iu bëj thirrje autoriteteve të Komitetit te Çmimit Nobel të rishqyrtoje vendimin e tij”, shkruan ish-kryeministri në reagimin e tij.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Vasili: Të largojmë me çdo mjet Edi Rama, që s’paska kohë të presë BE-në!
Next post Shqiptarët duan të shkojnë në Bruksel dhe jo në Beograd o Psiqik