Jugosllavia e re’, Edi Rama shkon në Serbi

Read Time:35 Second

Edi Rama ka mbërritur në Serbi, ku do të zhvillojë takim me Presidentin Alexandar Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Vizita e Ramës ka të bëjë me projektin e kahershëm të Vuçiç për të krijuar ‘Jugosllavinë e re’, ku Serbia do të ketë rolin kryesor, e Shqipëria e Maqedonia e Veriut do të jenë plotësuese të këtij plani.

Ajo që bie në sy është fakti se në këtë takim është shmangur totalisht Kosova.

Në përfundim të takimit dyditor, pritet që të tre liderët të nënshkruajnë një marrëveshje për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe të mallrave, që është cilësuar edhe si një Mini Shengen ballkanik, që në fakt është një rijetësim i ‘Jugosllavisë’.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Aksident në Shkodër, makina përplas fëmijën!
Next post Gazetarja Alice Taylor fiton gjyqin me policinë: Do qëndroj në Shqipëri