Haxhinasto: Reforma në drejtësi u deformua! Pakt kombëtar për integrimin në BE

Read Time:2 Minute, 23 Second

Ish-deputeti i LSI-së Edmond Haxhinasto në një intervistë për “News 24” deklaroi se  integrimi i vendit në BE ka nevojë për një pakt kombëtar. Haxhinasto deklaroi se kështu kanë vepruar edhe vende si Kroacia që janë anëtarësuar në Bashkimin Europian.

Sipas Haxhinastos, edhe reforma në drejtësi fillimisht u votua me konsensus, ndërsa më tej u deformua.

“Integrimi në BE ka nevojë për pakt kombëtar.  Kroacia dhe vende të tjera kanë bërë pakte kombëtare për integrimin në Bashkimin Europian. Mungesa e paktit kombëtar ka çuar në deformime, këtu mund të fus edhe reformën në drejtësi, e cila e dini vetë sesi rrodhi. Reforma në drejtësi duhej dhe kishte konsensus për këtë reformë. Nuk mjafton formalizimi i një reforme, por duhet edhe standardi. Standardi i krijuar për realizimin e reformës lë shumë për të dëshiruar. Duhet kuptuar se nuk është më e rëndësishme qeveria, por qytetarët”, tha Haxhinasto.

Edmond Haxhinasto u shpreh se Shqipëria ka 3 vjet që ndodhet në të njëjtën situatë, ku akoma diskutohet hapja ose jo e negociatave.

“Unë mendoj se ky është një cikël që vjen e përsëritet për të disatën herë tashmë. Ka 3 vjet që jemi në të njëjtën situatë. Shqipëria duhet të kishte hapur kapitujt për të negociuar, kurse ne flasim nëse do hapen apo jo negociatat. Ajo që është më e rënda është se bëjmë fajtor “forcat e errëta” që janë fajtorë për këtë mos-integrim. Procesi i integrimit do të thotë se një vend që dëshiron të bëhet pjesë e BE rrit standardet politike, ekonomike e sociale për çdo ditë dhe i afrohet standardeve të Bashkimit Europian.

Në këtë klub duam të bëhemi pjesë dhe jemi edhe konkurrent. Qeveria duhet të mos bëjë propagandë, por të arrihen realisht standarde. Klima politike duhet të jetë krejt tjetër, duhet të jetë e fokusuar në vlera reale demokratike. Bundestagu bëri skenar real të Shqipërisë. Gjermania sigurisht është faktori më i rëndësishëm. Qeveria nuk duhet të marrë thjesht masa normale, por duhet të kthejë këto masa në standard. Analiza e Bundestagut të jetë timoni politik në Tiranë”, deklaroi ai.

Sipas Haxhinastos, BE nuk dëshiron propagandë, por arritje të standardeve të saj, me qëllim që të pranojë anëtarë të rinj.

“Pavarësisht nga linjat brenda Bashkimit Europian, mendoj se çështja e ngritjes së kërkesave apo vendosja e kushteve të Shqipërisë, është një domosdoshmëri. Kushtet që i parashtrohen Shqipërisë, herët apo vonë duhen bërë. Por BE nuk do të fusë brenda tij problematika për standardet ligjore, politike, ekonomike. BE do t’i ketë në stardardet e duhura që të mund të integrohen në BE. Ajo që është kryesorja është se politika e ditës del mbi standardet që do BE dhe ky është një problem i madh”, tha ai.

Ish-ministri Haxhinasto u shpreh se ftesat e Ramës drejtuar opozitës së bashkuar për dialog nuk i duken serioze, kurse shtoi se qeveria vijon me fasada.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Operacion i policisë greke, sekuestrohen 116 kg drogë pranë kufirit me Shqipërinë
Next post I dërguari i Trump takon liderët në Kosovë, gazetarja amerikane nxjerr foton: Nuk e shoh Palmer…