Lejet mjedisore, socialistët luftë për pushtet/ Klosi lë pa gjë Veliajn: Do hiqet kategoria C

Read Time:1 Minute, 40 Second

 Ministri i Mjedisit dhe Turizimit Blendi Klosi ka prezantuar nismën e re të heqjes përfundimtare të heqjes së lejeve mjedisore të tipit C.

Pas përplasjeve në distancë me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj i cili kërkoi që lejet t’i kalonin Bashkive, Klosi vendosi që t’i ato të anulohen duke i cilësuar si të pavlefshme.

Gjatë një takimi me grupin e interesit, paraditen e sotme, ministri tha se bizneset kishin një nivel shumë të ulët ndotjeje dhe se për këtë arsye dikasteri që ai drejton duhet të fokusohet tek shkelësit e vërtetë,

“Do të shpallim një platformë të plotë të institucioneve që merren me mjedisin. Një nga problematikat më të mëdha kanë qënë ato të biznesit të vogël. Me një vendimmarrje të 2014-2015, kur ligjvënësi ka qënë i detyruar dhe ka menduar se ishte e nevojshme që të ishte i pajisur me një leje. Është kthyer në një barrë të plotë të biznesit tonë. Leja është shëndërrruar në një leje kufizuese. Ka ardhur pika e vlimit dhe ne duhet të ndryshojmë. Nuk është leja mjedisore ajo që lejon një furrë bukë apo një klub. Këto biznese ndikojnë në mjedis por në lagje dhe një pallat. Ka nivel të ulët shkarkimesh në ajër, ujë dhe tokë. Gjenerojnë mbetje të riciklueshme. Duam të heqim kategroinë e lejeve C. Është fakt duhet ta pranojmë unë i pari kokëulur, inspektorët merren me një lavazh, dhe harrojnë ndotësit e vërtetë. E kemi shpallur nismën tonë. Shkeljet mjedisore do t’i kalojnë ministrisë së rendit,”-tha Klosi. 

Prej disa kohësh, lejet mjedisore janë kthyer në një “mollë sherri” mes kryebashkiakut Erion Veliaj dhe ministrit Blendi Klosi.

Veliaj sulmoi hapur Klosin të cilit i kërkonte që lejet t’i kalonin Bashkisë dhe t’i hiqeshin inspektoriateve. Ai hodhi edhe akuza indirekte te Klosi dhe dikasteri i drejtuar prej tij, duke i quajtur inspektoriatet “Struktura të korruptuara”.

I menjëherëshëm ishte reagimi i ministrit Klosi, i cili thumboi Veliajn duke thënë se ndryshimet në ligj kishin prishur interesa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Gazeta holandeze “shuplakë” për qeverinë: Europoli s’funksionon në një vend ku drejton krimi
Next post Negociatat për Shqipërinë, reagon ambasada holandeze në Tiranë