Gazeta holandeze “shuplakë” për qeverinë: Europoli s’funksionon në një vend ku drejton krimi

Read Time:1 Minute, 55 Second

Holanda, për çështjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në ka dalë sërish kundra, pas qëndrimit të saj skeptik për muaj të tërë.

Së fundmi në një opinion të gazetës holandeze “Friesch Dagblad” me autor Koos van Houdt, hidhen edhe akuza të forta ndaj Shqipërisë në lidhje me krimin.

Në shkrim theksohet se Europol mund të funksionojë siç duhet, nëse ka mbështetje dhe organizim nga vendi vetë për të punuar mirë kundër krimit.

Pjesë nga shkrimi:

Shqipëria. Vendi në majën jugore të Ballkanit njihet si një shtet i mëparshëm vasal komunist. Të huajt që vizitojnë vendin gjithashtu kanë përvoja shumë të ndryshme. Ju nuk duhet të habiteni nëse ndonjëherë duhet të vraponi për jetën tuaj.

Pas rënies së Perdes së Hekurt në 1989, vendi u bë më i njohur si vrimë e vjedhësve dhe qendrave kriminale të Evropës. Beteja e Kosovës në 1999 kishte gjithçka që kishte të bënte me tensionet etnike midis serbëve dhe shqiptarëve në rajon.

Por tani jetojmë në një kohë tjetër. E drejtë? Epo, nuk është rastësi që Shqipëria është zgjedhur të jetë vendi i parë në Ballkan që hap një zyrë të Europol. Por nuk është për asgjë që janë negociuar gjashtë vjet.

Shqipëria tashmë ka një zyrtar kombëtar në zyrën e Europol në Hagë. Por mund të funksionojë si duhet, nëse ka mbështetje dhe organizim të mjaftueshëm në vetë vend për të punuar mirë kundër krimit. Nëse kriminelët janë përgjegjës në një vend, sigurisht që është e vështirë të japin leje për ta afruar policinë kaq afër krimit. Shqipëria, me fjalë të tjera, është në një udhëkryq.

Kjo është gjithashtu e dukshme nga beteja e vështirë kundër korrupsionit brenda gjyqësorit. Në fund të fundit, vetëm një gjyqtar i besueshëm mbeti në institucionin më të lartë gjyqësor në vend. Problemi është i dukshëm edhe nga mënyra e vështirë në të cilën zhvillohen zgjedhjet, madje edhe kohët e fundit. Kohët e fundit ishte vërtet e vështirë të zgjedhësh këshillat e rinj komunal.

Një ditë më parë ministri i Punëve te Jashtme të Holandës, Stef Blok deklaroi se nuk duhen hapur negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Evropian me Shqipërinë.

Në këtë mënyrë është rikonfirmuar edhe njëherë mbajtja në fuqi e mocionit të Parlamentit holandez kundër hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë të aprovuar në Qershor të këtij viti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Holanda i mbyll derën Shqipërisë? Ministri i Punëve të Jashtme të Hollandës: Ja pse nuk duhen hapur negociatat
Next post Lejet mjedisore, socialistët luftë për pushtet/ Klosi lë pa gjë Veliajn: Do hiqet kategoria C