Vendimi për Shqipërinë, parlamenti holandez nis diskutimet për negociatat

Read Time:41 Second

Parlamenti holandez po diskuton për çeljen ose jo të negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian. Vendimi përfundimtar nga KE do të jepet më 18 tetor.

Ministri i Jashtëm Blok po pyetet nga deputetët për qëndrimin mbi Shqipërinë dhe dallimin mes qëndrimit të Gjermanisë dhe atij që do të ketë Holanda.

Blok ka lënë të hapur mundësinë që qëndrimi i Holandës të përafrohet me atë të Gjermanisë, duke nënkuptuar se në këtë fazë nuk ka një “Jo” nga ky shtet.

Më herët, në një letër drejtuar deputetëve holandezë, ministri Blok shkruante se qeveria ndante të njëjtin mendim pozitiv si KE në lidhje me Maqedoninë e Veriut. Ndërkohë për Shqipërinë, duke mos saktësuar qëndrimin, Blok përshëndeste hapat konkrete të Tiranës, duke shtuar faktin se duhej të bëhej më shumë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 700 kg kokainë nga Ekuadori drejt Shqipërisë, Media greke zbardh skemën
Next post Nisin sfidat, Albin Kurti: Nëse s’ka koalicion me LDK, Kosova shkon sërish në zgjedhje