Home Aktualitet Prof. Tritan Shehu: Sot në mbledhjen e Këshillit Kombetar të Integrimit Z.Mazi tha një të vërtetë për procesin tonë të integrimit

Prof. Tritan Shehu: Sot në mbledhjen e Këshillit Kombetar të Integrimit Z.Mazi tha një të vërtetë për procesin tonë të integrimit

nga Sonila Osmanaj

Miqesisht per cfare tha miku im Zef Mazi!Sot ne mbledhjen e Keshillit Kombetar te Integrimit Z.Mazi tha nje te vertete per procesin tone te integrimit:“Se akoma nuk ka nje date per Konferencen Nderqeveritare” (pra per hapjen e negociatave) dhe se per kete “Topi mbetet ne porten tone”.Jam krejt dakort me te dyja keto:1-Ndryshe nga propaganda qeveritare e verteta thote se ne akoma nuk kemi nje date per hapjen e negociatave, duke u larguar keshtu edhe nga Maqedonia e Veriut.2-Kjo, edhe sipas tij, nuk vjen nga “shqiptarofobia e BE”, sic kerkon te deduktoje Rama me qellime keqdashese, por nga mos realizimi i detyrave ne permbushje te Standarteve, qe tashme jane bere mbi 15 dhe qe duhet te realizohen nga Qeverija.Me tej Z.Mazi shton:“Duhet te flasim te gjithe me nje ze pro avancimit te integrimit te Shqiperise ne BE”.Jam krejt dakort dhe ne kete pike duke dashur te evidentoj se:1.PD e opozita e sotme e ka shprehur qartesisht se opsioni i vetem per shqiptaret eshte integrimi ne BE, kemi bere e bejme te gjitha perpjekjet tona per ta transmetuar kete mesazh sa me fort ne te gjithe “Hapesiren Europiane e Perendimore”. Kurdohere ne pushtet prej 1992 u beme promotori i te gjitha hapave historike te afrimit te Shqiperise me BE e NATO.2. Rama eshte problemi e pengesa dhe per kete ceshtje, kjo Rilindje ne opozite dje e tashti prej 8 vitesh ne qeverisje.Eshte Rama qe flet per “plan A ose B”, qe insulton familjen europiane e Perendimore, qe dergon mesazhe te qarta politke penguese per integrimin, etj, pervec mos realizimit te detyrimeve prej 15 pikaveKjo eshte e verteta qe besoj se ka dashur te deduktoje edhe Z.Mazi, e vertete qe tashme shpejt do te ndryshoje me voten e shqiptareve, ndryshe 15 kushtet do te beheshin 115

Lajme te ngjashme

error: Content is protected !!