“Çfarë mjerimi e turpi?!!! Në krah i mungonte Besa “e mençur”, dhurata me e fundit që Rama-Ruçi i bënë shkencës!”

Read Time:2 Minute, 10 Second

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, në një shënim në profilin e tij në facebook, duke ironizuar fjalimin e kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, mbajtur sot në Akadëminë e Shkencave, ku u foli të pranishmëve për arritjet e qeverisë Rama në shkencë.   

Luciano Boci: Gramozi qe ben shkence

Gramoz Ruçi u lexoi sot leksionin e rradhës Rektorëve të Universiteteve të rreshtuar kuadratikisht.
Po u tregonte atyre Kërkimin shkencor dhe bashkëpunimin e madh!?
Çfarë mjerimi e turpi?!!!
Në krah i mungonte Besa “e mençur” e paktit dhe Gjinushi, dhurata me e fundit që Rama-Ruçi i bënë shkencës.
Sipas sekretarit të parë të Kuvendit alias Kryetarit, puna shkencore kishte rritur kaq shumë efektivitetin e Kuvendit, sa tani shkenca na ishte zhvendosur vetëm dy hapa larg.
Nga godina e Akademisë tek godina e Parlamentit.
Prandaj tani vidhet shkencërisht me ligje speciale, siç e parashikoi Shalësi.
Duke u shfaqur me pas qesharak me seriozitet, i listoi Rektorëve si arritje të madhe bashkëpunuese, atë që Kuvendi e ka detyrim ligjor: dëgjesat me grupet e interesit përfshirë Universitetet, të cilat i kanë hedhur gjithmonë në kosh, ose që nuk i kanë bërë kur kanë qenë të domosdoshme.
Plot autoritet e krenari u transmetoi atyre me këndim, se qeveria nuk ka para për shkencë e arsim.
Sepse ato që u rrëmbehen nga xhepi njerëzve, shkojnë për konçesione e PPP.
Kur arriti pastaj tek Pakti, e shtoi akoma më shumë kompetencën shkencore të fjalimit të vet të mbushur plot xhevahire.
Asnjë fjalë për koasin në të cilën gjendet sot Arsimi i Lartë dhe Kërkimi shkencor.
Asnjë fjalë për rrënimin e institucioneve kërkimore shkencore.
Asnjë fjalë për gjendjen katastrofale në Universitetet publike, ndonjë prej të cilëve rrezikon mbylljen.
Asnjë fjalë për dhjetra degë të mbyllura në shumë fakultete të Universiteteve publike, e mijëra të rinj të lënë rrugëve për shkak të ligjit të Arsimit të lartë dhe VKM-rave idiote antikushtetuese kryeministrore.
Asnjë fjalë për eksodin akademik, si rezultat i humbjes së besimit tek diploma shqiptare dhe kostoja marramendëse e studimit në Shqipëri.
Asnjë fjalë për ligjin sovjetik të Akademisë që Gramozi e futi vetë nga dritarja, ligj që cënon lirinë akademike e autonominë universitare dhe për të cilin vërejtjet e rektorëve nuk u konsideruan.
Asnjë fjalë për grabitjen e pronave Universitare si Kopshti Botanik, nga Rama-Veliaj.
Asnjë fjalë për pagat lëmoshë të pedagogëve.
Asnjë fjalë për tarifat skandaloze të ciklit të parë e sidomos të ciklit të dytë të studimeve.
Asnjë fjalë se si mund të kapërcehet mjerimi i Shkencës dhe i Universiteteve.
Sot Gramozi i bëri të skuqen ata që pretendojnë se merren me shkencë!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Sikur Edi Rama të imitonte zgjedhjet e Kosovës, aq bukur sa imiton Dash’ Shehin
Next post Zgjedhjet në Kosovë, Kryemadhi: Duhet të lexohen mirë nga politikanët dhe ndërkombëtarët