VOA: Qeveria dhe opozita shkëmbejnë akuza për presione mbi drejtësinë në çështje gjyqësore konkrete

Read Time:1 Minute, 49 Second

Qeveria dhe opozita në Tiranë u përfshinë edhe sot në një tjetër debat mbi drejtësinë, këtë rradhë jo për ecurinë e reformës në sistemin gjyqësor, por për presione të drejtpërdrejta ndaj saj.

Shkak për këtë u bë ndjekja nga afër brenda në sallën e gjyqit prej zv.kryeministrit Erjon Braçe të një procesi gjyqësor ndaj ish-drejtorit të Kadastrës së Durrësit, i akuzuar për shpërdorim detyre.

Zoti Braçe tha se mori pjesë “në një seancë të hapur gjyqësore ndaj një punonjësi të shtetit, të cilit po i bëhet prej një muaji presion kriminal për të ligjëruar ndërtime të parregullta në këmbim të një dënimi për akuza të paqena”.

Ai më tej hyri në një mori detajesh të procesit gjyqësor, duke përsëritur shpesh se prokurori gënjeu gjykatën, dhe duke ekspozuar vazhdimisht dokumenta nga dosja gjyqësore.

Opozita reagoi menjëherë ndaj komenteve të zv.kryeministrit në konferencë shtypi dhe vajtjes së tij personalisht në sallën e gjyqit, duke i quajtur si presione të hapura ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve.

“Dje dhe sot, Erjon Braçe dhe Edi Rama i bënë presion drejtësisë në sallën e gjyqit për të mbrojtur një zyrtar të emëruar nga vetë ata dhe që akuzohet për shpërdorim detyre nga një prokuror, që “është në shërbim të bandave të Durrësit”, sipas tyre. Kryeministri duhej të kërkonte arrestimin e prokurorit, që i shërben bandave, si dhe nxjerrjen para drejtësisë të këtyre bandave, të cilat ai i njihka, por nuk ua përmend emrin” – tha përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj.

Politikani opozitar theksoi se pjesëmarrja e paprecedente e një zëvendëskryeministri në një seance gjyqësore dhe shantazhi publik ndaj gjyqësorit nuk i shërben ligjit, të vërtetës, e as drejtësisë.

Socialistët dhe opozita po zhvillojnë prej më se 3 vjetësh një debat të ashpër mbi reformimin e sistemit gjyqësor, duke shkëmbyer akuza për kapjen e gjykatave dhe prokurorive me emërimin e përkrahësve të tyre.

Ndërsa tani debati i tyre po zbret në sallat e gjyqeve konkrete me dosje dhe akuza konkrete, dhe jo më në gjykata periferike për cështje të vogla, por në gjykatat e qyteteve më të mëdha të vendit dhe për çështje me rëndësi, mes të cilave edhe dosjet e pronave dhe ndërtimeve, ku përdoren miliona euro. /voa/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Basha i prerë: Nuk do të ketë kurrë marrëveshje me Edi Ramën
Next post Votat e emigrantëve, ja çfarë thotë Lulzim Basha