Home Aktualitet Vrasja e Klodianit, Neritan Ceka: Faqe e zezë, polici që punon me muskuj, por pa tru

Vrasja e Klodianit, Neritan Ceka: Faqe e zezë, polici që punon me muskuj, por pa tru

nga Editor

Sot pikërisht në ditën e Rinisë një efektik policie qëlloi për vdekje, Klodian Rashën, një djalë vetëm  25 vjeç vetëm pak metra larg banesës së tij.

Si e komenton politikani Neritan Ceka, i cili dikur ka mbajtur dhe postin e ish ministrit të Brendshëm të Shqipërisë?

Në një intervistë për Ora News, me gazetaren Matilda Mcini, Ceka thotë se ngjarje të tilla si ndërhyrja për shembjen e teatrit dhe vrasja e 25 vjeçarit tregon se policia nuk është e instruktuar dhe stërvitur për një situatë të tillë

Neritan Ceka për Ora News: Kjo tregon që policia nuk është e instruktuar dhe stërvitur për një situatë të tillë. Duhet sqaruar policia se ky nuk është shtetrrethim. Janë masa që synojnë parandalimin e sëmundjeve por nuk kanë të bëjnë me kriminelët.

Sjellja e policisë që qëllon një njeri në ikje është një tregues jo shumë pozitiv për rastin, por kjo nuk mund të përgjithësohet për të gjithë policinë shqiptare, e cila për fat të keq kohët e fundit, 2 – 3 vitet e fundit është në një presion politik dhe ka një përpjekje për ta kthyer në një polici politike.

U soll në mënyrën më jo profesionale e barbare me teatrin dhe aktorët. Ky duhet të jetë një turp në historinë e policisë demokratike shqiptare. Ky duhet të jetë një nga faqet më të zeza.

Ashtu siç është dhe mënyra e sjelljes me Kastriot Islamin. Polici e di kush është, ka një qytetar të rregullt, një profesor dhe sillen sikur kanë të bëjnë me një kriminel. Tek policia është futur mentaliteti i forcës. Një polici që duhet të punojë pa tru por me muskuj është gjëja më negative që mund të ndodhë kohët e fundit.

Ia vlerëson meritat aty ku duhet por vë theksin tek edukata.

Neritan Ceka për Ora News: Ka sektorë dhe oficerë të policisë që janë jashtëzakonishtë profesionistë. Ka raste kur policia shqiptare është profesionale sa ajo Italiane, por ajo që i mungon është edukata.

Dal çdo ditë nga liqeni e shoh policë atje me bllokun e hapur të gjobave. Nuk e di kush ia mëson këto metoda për të diskretuar policinë.

Rrinë 6 – 10 policë tek diga ku një pjesë e popullsisë vijnë të festojnë. Ia nxijnë këtë ditë asaj popullsie. Nuk ka nevojë për manifestime të tilla idiote e skandaloze. Ai nuk mund të quhet polic, por xhandar, dhe krijon një hije të pakëndshme në suksesin që ka qenë policia në pjesën më të madhe të viteve të fundit.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!