“Zgjidhja janë zgjedhjet”/ Basha: Rama nuk është i mirëpritur në PD

Read Time:3 Minute, 6 Second

Lulzim Basha theksoi qëndrimin e opozitës për krizën polotike: Zgjidhja janë zgjedhjet. Teksa foli për Ramën, Basha tha se ai nuk është i mirëpritur në PD dhe se kjo forcë politike e do Ramën para drejtësisë.

Pyetje: Rama thotë se është gati të vijë në selinë e PD te takojë z.Basha, znj. Kryemadhi, por z. Basha ka frike te takohet tek per tek me mua. A keni nje koment?

Lulzim Basha: Zoti Rama eshte pergjegjesi per krizen politike. Tani duhet te marre pergjegjesi per kete krize, te zbatoje planin e ardhur nga Gjermania, t’i hape rruge zgjedhjeve te lira dhe te ndershme, te jape pergjegjesi per deshtimin me integrimin europian te vendit, c’lidhje ka te vije ne Partine Demokratike, s’eshte i mirepritur ne PD fare. Por kam një pyetje. Me ke do vije? Me Tomen? Me Gjushin? Me Avdylajt do të vije? Ai nuk eshte nje njeri i pafajshem, ai eshte fajtori per kete gjendje. Dhe qe te vije aty, te laje zhulin e fajit me nje tjeter fotografi me kryetarin e opozites, kjo nuk ka per te ndodhur.

Politika nuk eshte loje. Ka sharlatane te cilet e shesin si loje, ia shesin barkbosheve naten si shfaqje, i dallon qarte populli. Sharlatani qe me shfaqje te çon deri diku ajo, con 1 vit, 2 vjet, 3 vjet, ja edhe 6 vjet, vjen nje moment frigoriferi bosh, xhepat bosh, zgjohet populli, s’eshte loje kjo. Keshtu qe as te mos marre mundimin te niset per ne PD sepse e pret nje surprize e hidhur ne Partine Demokratike. Nuk eshte i mirepritur ne Partine Demokratike.

Partia Demokratike, Edi Ramen e do para drejtesise per ate qe ka bere. Por, ne respekt te qytetareve shqiptare, ne kemi ndermarre hapa konkrete, per te angazhuar PS per pergjegjesite qe ka perpara shqiptareve dhe hapi konkret eshte propozimi me 5 pika per Reformen Zgjedhore. E ka mbi tavoline sepse ia ka cuar Damiani me shoket e tij, te behet gati ta zbatoje, ose te hape krahun!

Zoti Rama ka treguar se kur është në hall, bën gjithçka.

I kemi dhënë më shukë khë sesa meriton. Ai ëhstë një njeri I mbaruar politikisht. Shqipëria është në krizë dhe kjo nuk është çështje as për zotin Rama, as për zotin Basha, as për zotin Meta.. Shqipëria është në krizë. Ne kemi ofruar një rrugë për zgjidhjen e krizës. Ai ta zbatojë ose të hapë krahun.

Pyetje: Rama gjithmonë viktimizohet, kur është në nevojë dhe mund të jetë gati të ulet në tryezë, nëse ka presion të fortë nga ndërkombëtarët.

Lulzim Basha: Nuk zgjidh asgjë tryeza. Nuk ka presion për t’u ulur në tryezë.

Pyetje: Zoti Rama është nga ata që vjen fillikat vetëm tek dera e PD. Çfarë do të bëni ju se u shprehët e pret një surprizë e hidhur.

Lulzim Basha: Kam neveri personale ndaj përpjekjes për të kthyer gjithçka në sensacion. Kjo nu ka të bëjë me shfaqet e Edi Ramë sapo kujtdo tjetër. Nuk zgjidhen problemet në politikë më shfaqe dhe me foto. Kriza e rëndë politike kërkon përgjegjësi. Kjo krizë zghidhet me zgjedhje dhe këtë ka thënë Bundestagu. Bëj gati kuadrin ligjor, zbatoje kuadrin ligjor – që do të thotë zgjedhje. Hapat janë tq artë. Kërkesat janë ultimative, përgjegjesia është e Edi Ramës, dështimi ëhstë I Edi Ramës. Megjithatë, ne si opozitë kemi ndërmarrë një hap të jashtëzakonshëm dhe kemi vënë mbi tavolinë një plan për ta zbatuar, me anë të të cilit garantojmë reformën zgjedhore, garantojmë kushte për zgjedhje të lira e të ndershme dhe çojmë vendin drejt zgjidhjes së krizës politike, përmes zgjedhjeve të lira e të ndershme. Të gjitha të tjera janë përpjekje për të heëur vëmendjen nga këto tre hapa të thjeshtë, por të domosdoshëm.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kryemadhi: Kushtet e opozitës shumë të thjeshta për t’u plotësuar
Next post U helmuan me ‘Fast-Food’, nxënësit e Postribës kthehen në spital