Negociatat, Holanda: JO Shqipërisë, PO Maqedonisë së Veriut

Read Time:36 Second

Holanda beson se Bashkimi Evropian nuk duhet të fillojë negociatat e pranimit me Shqipërinë. Sipas Ministrit të Punëve të Jashtme, Stef Blok Shqipëria nuk është ende gati për të nisur bisedimet.

“Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, veçanërisht në luftën ndaj korrupsionit dhe përmirësimin e sundimit të ligjit”, tha Blok pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave.

Dhoma e Përfaqësuesve kaloi një mocion në qershor në të cilin një shumicë e madhe vendosi kundër bisedimeve të pranimit me Shqipërinë.

Për Maqedoninë Veriore, rruga duket e qartë për të filluar bisedimet me BE për anëtarësimin.

“Maqedonia Veriore ka ndërmarrë hapa të mëdhenj përpara. Përparimi në sundimin e ligjit duhet të vazhdojë, kështu që ne shohim përmirësime të mëdha”, tha ministri.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Sherr në Durrës, qëllohet me armë zjarri
Next post Zgjedhjet e parakohshme, sot dita e fundit e fushatës në Kosovë, nesër partitë në heshtje