Home Aktualitet Kur bie tërmet flet për Pandeminë, kur bie Pandemia flet për tërmetin!

Kur bie tërmet flet për Pandeminë, kur bie Pandemia flet për tërmetin!

nga Sonila Osmanaj

NGA YLLI DYLGJERI

E keni pare Ramen dhe Ahmetaj keto dite kulmi epidemie qe bredh per te 10-ten here ne sheshe ndertimi shkollash e banesash? Ka gjetur kohen per te na treguar se “Ne jemi ne pune”. Para 7-8 muajsh dilte ne TV, per masat qe po merren per Pandemine. Izoloi vendin, beri tenderat sekret, nxori gazetaret e mjeket mercenar per te na mbushur mendjen se nuk duhen maskat dhe mjeku i familjes etj.
Po sot?
Situata eshte ne kolapas total. Mjeket raportojne nga makinat e ambulancave me te infektuar qe dergjen barrelave, fotot e shtypit me te vdekur hedhur dyshemeve si te ishin ne Kosharen e djegur nga serbet.
Keto nuk i them une.
I thone mediat. I thote publiku. I thone mjeket. I thone gjysem komunikatat e qeverise. I thote opozita.
I thone varrezat e qyteteve…

Po OBSH-ja çfare thote?
COVID-1COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon një valë të tretë të pandemisë në vitin 2021, nëse autoritetet dështojnë
në izolimin e rasteve.
Lajmi bëhet i ditur nga përfaqësuesi i OBSH, David Nabarro, i cili tha se qeveritë duhet të kishin marrë masat. “Ata (qeveritë), nuk ndërtuan infrastrukturën e nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë valën e parë nën kontroll. Tani kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Nabarro, i cili garoi në vitin 2017 për tu bërë drejtor i OBSH, por pa sukses, raporton Reuters.9,
Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon një valë të tretë të pandemisë në vitin 2021, nëse autoritetet dështojnë në izolimin e rasteve.
Lajmi bëhet i ditur nga përfaqësuesi i OBSH, David Nabarro, i cili tha se qeveritë duhet të kishin marrë masat. “Ata (qeveritë), nuk ndërtuan infrastrukturën e nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë valën e parë nën kontroll. Tani kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Nabarro, i cili garoi në vitin 2017 për tu bërë drejtor i OBSH, por pa sukses, raporton Reuters…
Do me transparence zoti Rama?

Lajme te ngjashme

error: Content is protected !!
WhatsApp Na Shkruani!