Home Bota Përplasja, rikthehen tensionet Turqi-Greqi

Përplasja, rikthehen tensionet Turqi-Greqi

nga Albina Hoxhaj

Pas shkrirjes së akujve mes Greqisë dhe Turqisë, ‘paqe e përkohshme’ që erdhi si rezultat i solidaritetit prej tërmetit të 30 tetorit, janë rikthyer tensionet në Egje.

Ankaraja ka vendosur që anija “Oruc Reis” të nisë lëvizjen dhe kërkimet në det deri më 23 nëntor.

Sipas asaj që raportohet nga mediat e fqinjit tonë jugor anija turke ndodhet më pak se 20 milje në lindje të Rodosit. Zona e studimit nga turqit është përcaktuar 12 milje nga Rodosi, duke paralajmëruar se do të afrohet akoma më shumë

Lajme te ngjashme

error: Content is protected !!