Home Politike Denoncimi, Berisha: Qeveria shkel dhunshëm të drejtat e infermierëve

Denoncimi, Berisha: Qeveria shkel dhunshëm të drejtat e infermierëve

nga Editor

Ish kryeministri i vendit Sali Berisha ka denoncuar mungesën e pagesës së orëve shtesë të infermierëvw në Vlorë. Teksa i referohet qyetetarit digjital Berisha shkruan:

“Infermierë që nuk paguhen për orët shtesë në punë.

Ky është denoncimi i një infermiere nga Vlora, i bërë publik nga ish kryeministri Sali Berisha.

Sipas denoncueses, kjo është një formë për të gjobitur infermierët.

“Shkel dhunshëm të drejtat e punonjësve”, shkruan ish kryeministri Sali Berisha, ndërsa publikon edhe denoncimin e infermieres.

“Pershendetje dr. Berisha! Jam nje infermiere ne prag pensioni dhe punoj ne urgjencen e poliklinikes se Vlores. Kemi qysh nga shtatori i 2018 e deri sot kordinatoria e ketij institucioni nuk çon prane sektorit te pages oret e turnit te nates siç e parashikon kodi i punes.
Ne te njejten kohe, koleget tane ne urgjencen kpmbetare te rajoneve te tjera keto ore te veshtira paguhen Jo vetem. Koordinatorja behet pengese per te vene ne funksion kartelen territoriale ne te cilen shenohen sherbimi dhe transpirti te percaktuara ne rubrika.

Mendoj, se kjo eshte nje nga menyrat e “lezetçme” per t’u vene gjobe infermiereve ne rast inspektimi.
Nese ky inspektim kryhet ky institucion do dale me kepuce te kuqe persa i perket plotesimit te kesaj kartele ne raport me numrin shume te madh te ndihmes se urgjences. Dhe kush mund te gjobiten per faj te kesaj papergjeshmerie?!? Infermieret e gjora. Dhe po te ngresh zerin per kete shkelje nga koordinatorja te piketojne per te: levizur nga puna, pezullim, ose pushim. Dhe kjo eshte vetem maja e ajsbergut. Jam Vasilika Gjoka (Michalas) . publikoje emrin. Nuk kam frike”.”.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!