Home Aktualitet Eksperti i arsimit në PD: Librat falas, një mashtrim i Ramës dhe Shahinit. Do të jepen tekste të papërdorshme

Eksperti i arsimit në PD: Librat falas, një mashtrim i Ramës dhe Shahinit. Do të jepen tekste të papërdorshme

nga Editor

Eksperti i Arsimit në Partinë Demokratike, Ndriçim Mehmeti, denoncon në’Facebook’ se tekstet falas për nxënësit janë një mashtrim i kryeministrit Edi Rama dhe ministres Besa Shahini.

Sipas ekspertit, fëmijëve po iu shpërndahen tekste të zhgarravitura dhe të katandisura si mos më keq, ndërsa shton se këto libra janë fytyra e vërtetë e librave falas.

“Maskarada e teksteve falas te dyshes Rama-Shahini. Nje nga premtimet e medha te kryeministrit ne ikje Rama ka qene tekste falas per te gjithe femijet e shkolles 9 – vjeçare. Si çdo premtim tjeter, edhe ai per tekstet falas ishte thesht nje mashtrim, tallje dhe maskarade e qeverise se Rilindjes. Znj. Shahini e perforcoi me tej “arritjen” e madhe te qeveruse rilindase pak dite me pare, kur premtoi “tekste.falas deri ne klase te 7″. Po cilat jane tekstet falas qe po u shperndahen femijeve tane? Ato jane thjesht tekstet e lena nga nxenesit e klasave te larta, te zhgarravitura e te katandisura si mos me keq. Keto libra te shperndara ne shkollat shqiptare, nga Elbasani, Tirana, Korça e kudo jane fytyra e vertete e librave falas per femijet shqiptare”, shkruan eksperti.

Lajme te ngjashme