Home Aktualitet Qindra arrestohen, mijëra mbushin rrugët/ Covid-19 përballë pabindjes së popujve europianë, Berlini në ‘majën’ e protestave

Qindra arrestohen, mijëra mbushin rrugët/ Covid-19 përballë pabindjes së popujve europianë, Berlini në ‘majën’ e protestave

nga Editor

Policia në Berlin ka arrestuar 300 demonstrues gjatë protestave kundër kufizimeve të koronavirusit të Gjermanisë. Rreth 38,000 njerëz dolën në rrugë në qytet për demonstrata kryesisht paqësore. Rreth 200 njerëz u arrestuan në një tubim, ku autoritetet fajësuan agjentët e krahut të djathtë për të cilët thuhej se kishin hedhur gurë dhe shishe.

Tubime të ngjashme u zhvilluan në qytete të tjera të Evropës me disa demonstrues që e quajtën virusin një mashtrim. Mijëra u mblodhën në Sheshin Trafalgar të Londrës për të protestuar kundër çështjeve përfshirë kufizimet e koronavirusit dhe 5G. Shenjat që lexonin “maskat janë enigma” dhe “neë normal = fashizëm i ri” u mbajtën lart. Protesta të ngjashme u zhvilluan në Paris, Vjenë dhe Cyrih.

Por çfarë ndodhi në Gjermani? Policia urdhëroi një grup afër Portës së Brandenburgut që të shpërndaheshin për shkelje të rregullave të sigurisë, dhe më pas arrestoi 200 persona pasi u hodhën gurë dhe shishe. “Për fat të keq, ne nuk kemi asnjë mundësi tjetër,” tha policia e Berlinit në Tëitter. “Të gjitha masat e marra deri më tani nuk kanë çuar në respektimin e kushteve.”

Protestuesit u shfaqen pa distancë me njëri-tjerin për shkak të pjesmarrjes masive dhe u ulën në trotuare e rrugë.  Një grup i dytë me rreth 30,000 persona u mblodhën paqësisht afër duke dëgjuar fjalime. Midis të arrestuarve ishte autori i kuzhinës dhe teoricieni i komplotit Attila Hildmann, i cili u ishte drejtuar turmave përmes një altoparlanti.

Edhe pse Gjermania deri më tani nuk e ka parë valën e rasteve që prekin disa pjesë të Evropës, shkalla e infeksionit të saj është në rritje. Numrat e rasteve të reja po arrijnë nivele të larta parë për herë të parë që nga prilli, shkruan BBC, transmeton Faxweb.al.

Kush u përfshi në protestat e Berlinit? Geisel tha që njerëzit që protestojnë përpara ambasadës ruse në Unter den Linden ishin “ekstremistë të krahut të djathtë” dhe se shtatë oficerë policie ishin plagosur. Disa protestues pastaj depërtuan përmes një kordoni në ndërtesën e Reichstag dhe u shpërndanë nga policia duke përdorur llak piper.

Faqja gjermane e lajmeve Deutsche Welle raportoi se flamuj dhe bluza që mbështesnin të djathtën ekstreme mund të shiheshin midis turmës. Demonstrata në perëndim të Portës në Shtyllën e Fitores u organizua nga lëvizja me qendër në Stuttgart Querdenken 711 (ose Mendimi Lateral 711). Grupi ka më shumë se 16,000 ndjekës në Facebook dhe komunikon kryesisht përmes shërbimit të mesazheve të koduara Telegram.

Ai beson se rregulloret e koronavirusit shkelin të drejtat dhe liritë themelore të parashikuara në kushtetutën e Gjermanisë dhe dëshiron që ato të hiqen. Grupi më parë organizoi një protestë në Berlin në 1 Gusht të quajtur “dita e lirisë”. Mijëra u bashkuan, duke përfshirë disa nga e djathta ekstreme dhe disa teoricienë konspirative që nuk besojnë se Covid-19 ekziston.

Protestat kanë fituar gjithashtu mbështetje nga Robert F Kennedy Jr. Fushata kundër vaksinimit, gjithashtu djali i shpresës së vrarë të presidencës demokratike amerikane, Robert F Kennedy dhe nipi i presidentit të vrarë amerikan John F Kennedy, është në demonstratat në Berlin. Kennedy i tha turmës në Kolonën e Fitores se xhaxhai i tij i ishte drejtuar me famë Berlinit në 1963 për të kundërshtuar totalitarizmin dhe se “sot Berlini është përsëri fronti kundër totalitarizmit”, duke paralajmëruar një shtet mbikëqyrjeje dhe fuqinë e rrjeteve telefonike 5G.

Fotografitë e shpërndara në internet treguan gjithashtu flamuj dhe parulla të lidhura me teorinë e konspiracionit QAnon. Teoria e gjerë e konspiracionit e pabazë thotë se Presidenti i SHBA Donald Trump po zhvillon një luftë të fshehtë kundër pedofilëve elitë që adhurojnë Satanain në qeveri, biznes dhe media, ndër pretendime të tjera.

Pjesëmarrësit përfshinin gjithashtu familjarë dhe fëmijë. Disa njerëz kanë thënë se ata thjesht duan të drejtën për të protestuar. Një demonstrues, Stefan, një banor 43-vjeçar i Berlinit, i tha Agence France-Presse: “Unë nuk jam një simpatizant i ekstremit të djathtë, unë jam këtu për të mbrojtur liritë tona themelore”.  Gjithashtu u zhvilluan kundër-protesta kundër marshimit kryesor, me rreth 100 vetë në një tubim. “Ju po marshoni me nazistët dhe fashistët,” bërtisnin disa pjesëmarrës, sipas transmetuesit RBB.

Cilat janë masat e Gjermanisë Covid-19?
Vendi ishte një nga më të efektshmit në zbatimin e kornizës së përgjigjes referuar si parandalimi, zbulimi, përmbajtja dhe trajtimi i pandemisë. Ka qenë veçanërisht e efektshme në mbajtjen më të ulët të nivelit të vdekjeve mbi të 70-at. Filloi të relaksonte distancën fizike në fillim të Prillit por vazhdoi të gjurmonte infeksionet, të cilat kanë parë një rritje në Gusht.

Të enjten, Kancelarja Angela Merkel dhe 16 shtetet federale futën një gjobë minimale prej 50 € (45 £; 59 dollarë) për mos vendosjen e një maskë për fytyrën, kur u urdhërua. Një ndalim i ngjarjeve të mëdha publike u zgjat gjithashtu deri në vitin e ardhshëm. Merkel tha: “Ne do të duhet të jetojmë me këtë virus për një kohë të gjatë. Ai është ende serioz”.

Ajo tha se do të bëhej më sfiduese në dimër. Gjermania ka regjistruar 242,000 infeksione, më pak se kombet e tjera të mëdha evropiane. Shifra e saj me 9297 vdekje është dukshëm më e ulët se numri në Rusi, Britani të Madhe, Spanjë, Francë dhe Itali, tregojnë studimet e Universitetit Johns Hopkins.

Lajme te ngjashme