Home Aktualitet Lulzim Basha: Rritje reale, jo elektorale! Me planin tonë pagat për mjekët nga 700 deri në 1200 euro

Lulzim Basha: Rritje reale, jo elektorale! Me planin tonë pagat për mjekët nga 700 deri në 1200 euro

nga Editor

Ditën e djeshme, kryeministri Edi Rama tha se po përgatitet rritja e pagave për mjekët dhe infermierët në të gjithë vendin, ndërsa sot ka ardhur reagimi i kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili bën thirrje që ky ndryshim të jetë real e jo thjesht taktikë elektorale.

Postimi i plotë i Lulzim Bashës në Facebook: 

Mjekët dhe infermierët tanë kanë nevojë për mbështetje dhe mbrojtje të veçantë nga shteti për shërbimin kolosal që i kanë bërë vendit, në veçanti në këto kohë pandemie. Rritja e pagave të tyre është jetike por ajo duhet të jetë reale dhe jo elektorale.

Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për ti trajtuar me dinjitet personelin shëndetësor. Por kjo është e pamundur sa kohë që kemi një qeveri që i çon paratë e taksave të shqiptarëve tek koncesionet korruptive, dhe shpenzimet për shëndetin publik janë më të ulëtat në rajon.

Ne do ti anullojmë koncesionet korruptive dhe paratë do të përdoren për mbështetje reale për mjekët dhe infermierët, me rritje pagash, me pajisje dhe kushte më të mira për tju shërbyer qytetarëve. Me planin tonë ne do të mundësojmë ndryshimin e madh në shëndetësi me paga dinjitoze të niveleve rajonale për ta: 1200 euro për mjekët dhe 700 euro për infermierët.

Kjo qeveri është treguar mosmirënjohëse me mjekët dhe infermierët edhe gjatë pandemisë. Pa asnjë vonesë tjetër, qeveria Rama duhet t’u japë atyre shpërblimin e premtuar prej 1000 euro. Stafet mjekësore janë profesioni më jetik i vendit. Atyre ju detyrohemi vepra dhe jo premtime te pambajtuara.

Lajme te ngjashme