RAMASHENKO, ose kur Rama i ofron moral Lukashenkos kundër manipulimit të zgjedhjeve!

Read Time:1 Minute, 36 Second

Në zgjedhjet e fundit të cilat nxorën fituese Lukashenkon janë nxitur tensione pasi opozita pretendon se Presidenti aktual ka manipuluar rezultatin e zgjedhjeve.

Në një deklaratë të përbashkët Kryesia e OSBE kërkon dialog për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi për shkak se tensionet janë përshkallëzuar. Siç përmendet qartazi në deklaratë, zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi nuk mund të vëzhgoheshin nga OSBE, por kjo e fundit është e shqetësuar për dhunën ndaj protestuesve, ndalimeve dhe torturave dhe keqtrajtimet të pretenduara.

Prej disa ditësh mijëra bjellorusë kanë vërshuar rrugëve kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko duke krijuar dhe protestën më të madhe që prej vitit ’91, kur Bjellorusia fitoi pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik.

NJOFTIMI NGA OSBE

Kryesia e OSBE-së ofron për të vizituar Bjellorusinë

VIENNA / TIRANA, 17 Gusht 2020 – Kryesia e OSBE-së vazhdon të ndjekë me vëmendje situatën në Bjellorusi.

“Ne ritheksojmë shqetësimet tona për sjelljen e zgjedhjeve presidenciale në 9 gusht 2020, të cilat nuk mund të vëzhgohen nga Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut, dhe përdorimi jo proporcional i forcës kundër protestuesve paqësorë, ndalimet e përhapura dhe torturat dhe keqtrajtimet e supozuara nga forcat e sigurisë.

Një dialog i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi.

OSBE-ja është e gatshme ta mbështesë këtë dhe të angazhohet me të gjithë aktorët e interesuar.

Prandaj, një ofertë zyrtare është paraqitur në qeverinë e Bjellorusisë për një vizitë nga Kryetari i Zyrës së OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama, dhe Kryetari i ardhshëm i OSBE-së, Ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde – të takohet me qeverinë dhe përfaqësuesit e opozitës.

Kryesia e OSBE-së rithekson nevojën urgjente për pajtim të plotë me parimet dhe angazhimet e OSBE-së, përfshirë promovimin dhe mbrojtjen e lirive themelore dhe të drejtave të njeriut, dhe respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial. ”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Çfarë drame e madhe!
Next post Maliqi i drejtohet Ramës: Vjeshta po vjen dhe populli vendin shumë shpejt po ta tregon!