Home Aktualitet DRITAN KABA: CICËRIMAT NË TWITTER NUK I MBULOJNË DOT SKANDALET E EDI RAMËS!

DRITAN KABA: CICËRIMAT NË TWITTER NUK I MBULOJNË DOT SKANDALET E EDI RAMËS!

nga Editor

NGA DRITAN KABA

Cicerimat ne Twitter nuk mund te fshehin skandalet e Rames me te gjithe Presidentet amerikane qe kur ai u be kryetar i PS (Rilindjes).

SKANDALI I PARE: Manipulimi me “vjedhjen” e ores se Presidentit Bush.

Gjate vizites historike te Presidentit Bush, ku u shpall zyrtarisht pranimi i Shqiperise ne NATO dhe Pavaresia e shtetit te Kosoves.
Per te shmangur vemendjen nga keto dy ngjarje historike per Kombin Shqiptar, mediat e komanduara nga ai dhe ndonje korrespondent i paguar nga parate e krimit dhe lejeve te ndertimit nxituan te erresojne kete vizite te jashtezakonshme, te ndodhur per here te pare ne Shqiperi.
Ata nen regjine e Rames sajuan vjedhjen e ores se Presidentit Bush gjate takimit me banoret e Fushe Krujes.
CNN, nje media qe njihet boterisht per fake news dhe televizionet e sherbetoreve te Rames Top Channel dhe News 24 i Carlo Bollinos nuk rreshten se transmetuari pamjet e “humbjes” se ores. Edhe pas deklarates se stafit te Presidentit Bush ata vazhduan lojen e poshter te tyre te manipulimit.
Nderkohe qe nuk iu dhane aspak vend dy ngjarjeve me rendesi jetike per shqiptaret, hyrjen e Shqiperise ne NATO dhe shpalljen e Kosoves shtet te pavarur.
Per hyrjen e Shqierise ne NATO dihet qendrimi i socialisteve te rilindur. Ata e cilesuan NATO eshte nate! Gjate muajit te diskutimeve per pranimin e Shqiperise, antiamerikanet bllokuan rruget dhe filluan djegiet e gomave per te dhene mesazhin vendeve anetare qe Shqiperia nuk eshte vend me siguri dhe me stabilitet dhe keshtu nuk mund te anetaresohet ne NATO.
Nuk ka sherbim me i madh qe mund t’i behej armiqve te Kombit dhe tradheti me e madhe interesave te shqiptareve.

SKANDALI I DYTE: Fotoja e paguar me Presidentin Obama.

Tashme dihet nga te gjithe shkelja e ligjit amerikan per donacionet ne fushate elektorale nga ana e “gruas” se Bilalit.
Edi Rama per te siguruar nje foto me Presidentin Obama ne prag te fushates se zgjedhjeve te vitit 2013 qe do zhvilloheshin ne Shqiperi pagoi nepermjet dy ortakeve te tij ne skandal plot 80 mije dollare.
Bilal Shehu dhe William Argeros ne bashkepunim me njeri tjetrin thyen ligjin amerikan per financimin ne fushatat elektorale duke paguar ne “Victory Fund”, emertimi i fondit per grumbullimin e parave per fushaten e rizgjedhjes se Obames ne vitin 2012, ne nje aktivitet te zhvilluar ne San Francisko. Per kete shume te madhe te paguar ata siguruan dy bileta çift per aktivitetin e San Franciskos, qytet qe njihet si parajsa e homoseksualeve ne SHBA. Ndaj edhe ishte e shume e arsyeshme dhe e zakonshme ne ate salle, qe biletat e çiftit t’i zoteronin dy burra. Perkundrazi ata edhe mind te jene komplimentuar shume per kete.
Fotografia me Presidentit Obama u paraqit ne mediat shqiptare si perkrahje e tij per Edin dhe Rilindjen. Por e verteta eshte komplet e ndryshme. Ajo foto u pagua me para te jashteligjshme. Akoma nuk ka asnje hetim nga Prokuroria shqiptare e Llalles apo e Arta Markut per kete skandal. As SPAK nuk ka per ta vene ujin ne zjarr. Te gjithe kane pasur shperblimin e tyre nga Edi dhe Rilindja. Ata me radhe kane mbyllur gojen, syte edhe veshet per kete skandal me shume vepra penale.
Ne SHBA Bilali dhe Argeros jane shpallur fajtore nga gjykata. Ndersa perfituesi real dhe ideuesi i skandalit vazhdon me vazhden e tij te skandaleve pa u shqetesuar aspak nga drejtesia e rilindur nga çreforma e financuar dhe e mbeshtetur, fillimisht nga Fondacioni Soros e me pas nga ambasadat amerikane dhe e Delegacionit te BE ne Tirane.
Ky rast por edhe shume te tjere te koncensioneve korruptive dhjetra ligjeve antikushtetuese si ai mbi dividendin, rasti i shkeljes se Kushtetutes dhe shperdorimit te detyres nga Dvorani rrine ne sirtaret e SPAK.
Nje pastruese qe nuk deshi te identifikohej deklaroi se jo vetem kane zene pluhur, por kur ajo kishte shkuar t’i kalonte nje levke siper, prokuroret edosjeve i kishin bertitur duke i thene qe te mos i ngacmoje se pluhuri i harreses eshte me efektivi per t’i mbajtur te palevizura dhe eshte nje arsye me shume qe te mos i lexojne dot titujt e dosjeve.
Nje rol te “rendesishem” per hetimin pergjysem ne SHBA ka luajtur edhe FBI, e cila nuk i shkoi asnjehere deri ne fund hetimit te perfituesit real te kesaj shkeljeje te ligjit amerikan.
Dihet qe FBI e Comneyt eshte pjese e Deep State ne SHBA. Sot drejtuesit e tij jane nen nje hetim te thelluar per skandalin e “Nderhyrjes ruse” nezgjedhjet e viti 2016. Prokurori Durham shume shpejt do shpalle edhe rezultatet e hetimit te skandalit me te madh ne historine politike te SHBA. FBI ka vepruar si nje organizate e Krimit te Organizuar duke fshehur fakte, duke sajuar dosje apo akuza ndaj Presidentit te tanishem Donald Trump.

SKANDALI I TRETE: Intervista e a Edi Rames si kryeminister i Shqiperise ne CNN.

Ne prill te viti 2016 gjate nje vizite ne SHBA, Edi Rama dha nje interviste te porositur ne CNN, nga kundershtaret e Presidentit Trump. Ai u shpreh pikerisht me fjalet:
“Larg qoftë! Besoj se do të dëmtonte shumë SHBA-në dhe do të dëmtonte shumë botën demokratike, pasi ai, në fund të ditës do të duhet të bënte disa prej gjërave që po thotë se do të bëjë dhe pa dyshim, kjo do të ishte shumë e dëmshme. “
Te njejta fjale te thena edhe nga kryeministrie i Ukraines, ne ate kohe. Dihen lidhjet e tij me administraten e Obames dhe skandali me shkarkimin e Prokurorit te Pergjithshem Ukraines pas nderhyrjes se z. Biden. Prokurori ukrainas kishte hapur nje hetim per firmen “Burisima” ku implikohej dhe djali i z. Biden per marrje pagesash nga kjo firme, si anetar bordi i saj, megjithese nuk kishte asnje kontribut. Tsipras po ashtu. Edhe Renzi i Italise nuk ngeli pas. Pothuaj te gjithe kryeministrat evropiane te sponsorizuar nga Fondacioni Soros. Ishte nje sherbim i sherbetoreve per padronin. Ne fakt ngjanin si kukulla teatri kur recitonin te gjithe te njejtat fjale.
Por si gjithmone ky njeri pas asnje skrupull turpin edhe kesaj radhe e hengri me buke dhe i futi edhe nje gote vere mbrapa.
Ky, kolltukofag, eshte gati te peshtyje e ta lepije ate sa here te jete e nevojshme. Ai mund te peshtyje nje here dhe eshte gati te lepije dy here po te njeten peshtyme, qofte e vetja apo edhe te tjereve, mjafton qe t’i garantohet pushteti dhe mbrojtja personale. Edi Rama mund te shese çdo gje per sigurine e tij. Nga mundi dhe djresa e shqiptareve duke shperndare PPP nga me koruptivet dhe kriminalet, tek jetet e te rinjve qe i ka bere pre te tregut apo te luftes se bandave te droges, deri tek trojet e Kosoves.
Ai e di qe ka shkuar shume larg ne krimet e tij. Atij i del gjumi naten si Makbethit. Ai vuan sindromen e tij. Nga nje krim qe per mua fillon me 21 janarin kur ndermjet sakrifikimit te jeteve njerezore u mundua te bente nje grusht shteti. Ai ketu shfrytezoi parate e oligarkeve per te paguar hordhite e dhunes. Mori perkrahjen e bandave per te perdorur anetaret e tyre si kamikaze ne kete grusht shteti. Me tej e perdori Prokurorine e Ina Rames per te fshehur faktet. Ne nje ane mbyllte hesapet e tij, ne anen tjeter lironte dhe vazhdon te liroje boset e krimit tek te cilet eshte peng.
Barra e bashkepunimit me krimin vazhdoi ne zgjedhjet lokale ne Diber si nje eksperiment parcial dhe u pasua ne te gjithe Shqiperine ne zgjedhjet e pergjithshme te vitit 2017.
E kam rithene disa here dhe nuk do rresht se theni, beteja me Ramen nuk eshte beteje idesh apo platfromash, as çeshtje taksash apo bindjesh politike, por eshte nje beteje morale ndaj se keqes. Eshte nje beteje per shtetin ligjor. Eshte nje beteje per shpetuar Shqiperine. Keto nuk jane zgjedhje normale, por nje perballje me te keqen. Eshte nje lufte per te shpetuar Shqiperine nga rrenimi dhe per t’i dhene shprese shqiptareve. Eshte nje beteje per nje Shqiperi te tregut te lire, ku nuk komandon i forti, banditi dhe oligarku, por ligji dhe konkurrenca e ndershme. Eshte nje beteje per nje arsim te mundur per çdo te ri shqiptar. Eshte beteje per punesim te merituar dhe jo per mijnte e rrjeteve sociale. Eshte nje beteje per fermeret, blegtoret, biznesin e vogel dhe te mesem, qe te mos kene mbi koke dhunen e shtetit dhe konkurrencen e pandershme te pagatoreve te Surrelit.
Beteja e Opozites dhe shqiptareve duhet te jete per te shkulur vargonjte e krimit, korrupsionit dhe padrejtesise!

Lajme te ngjashme