Home Aktualitet Presidenti Meta për ngjarjen e 8 gusht 1991: Ndal shpopullimit dhe izolimit të Shqipërisë! Është koha për ta ndërtuar…

Presidenti Meta për ngjarjen e 8 gusht 1991: Ndal shpopullimit dhe izolimit të Shqipërisë! Është koha për ta ndërtuar…

nga Editor

Presidenti Meta ka reaguar në përvjetorin e ngjarjes së 8 gushtit 1991. Ja se ç’shkruan Presidenti në postimin e tij në facebook, shoqeruar dhe me një video.

Nga Ilir Meta

Në 8 gusht 1991 anija “Vlora”, me rreth 20 mijë shqiptarë në bord, nisi udhëtimin drejt lirisë duke u kthyer në simbolin e shpresës për një jetë të re dhe një të ardhme më të mirë.

Zbarkimi i tyre në brigjet e Italisë, dëshmoi para gjithë botës tragjedinë dhe dhimbjen e një populli të vuajtur për dekada nga dhuna, shtypja, mjerimi dhe izolimi.

Fatkeqësisht edhe sot pas 29 vitesh nga kjo ngjarje dhe këto pamje tronditëse që të emocionojnë në çdo kohë, ritmet dramatike të shpopullimit të Shqipërisë nuk janë ndalur.

Në emër të këtyre sakrificave të jashtëzakonshme njerëzore, është koha të ankorojmë shpresën në vendin tonë dhe të përmbushim ëndrrën e çdo qytetari, për një Shqipëri si gjithë Europa!

Koha që shqiptarët të rikthehen dhe të marrin në zotërim vendin dhe fatet e tyre!

Koha për ta ndërtuar Europën ketu!

Koha për t’i thënë KURRË MË çdo projekti izolues dhe shpopullues! 🇦🇱

Në 8 gusht 1991 anija “Vlora”, me rreth 20 mijë shqiptarë në bord, nisi udhëtimin drejt lirisë duke u kthyer në simbolin…

Posted by Ilir Meta on Saturday, August 8, 2020

Lajme te ngjashme