Home Aktualitet Votohet me 97 vota marrëveshja e 5 qershorit

Votohet me 97 vota marrëveshja e 5 qershorit

nga Albina Hoxhaj

Nga Nova Media

Me 97 vota pro, 6 kundëra dhe katër abstenime u miratua marrëveshjen e 5 qershorit të arritur mes mazhorancës dhe Ppozitës së Bashkuar (OB).

Vetëm 6 deputetë nuk morrën pjesë në seancën e votimit.

Ndërkaq, Partia Socialiste parashikon të ndryshoj në seancën e 30 korrikut draftin për ndryshimet kushtetuese, gjë që hedh poshtë votimin e sotëm.

Edi Rama paralajmëroi dje se ndryshimet kushtetuese do të shkojnë në votim edhe nëse Partia Demokratike (PD) nuk bie dakord.

Opozita e bashkuar ka deklaruar se ndryshimet e njëanshme të kushtetues, do të jetë me pasoja të paparashikueshme për vendin.

Lajme te ngjashme