Betimi i gjyqtarëve kushtetues, PS pranon dekretin e Presidentit Meta

Read Time:33 Second

Partia Socialiste, në Komisionin e Ligjeve këtë të martë, u tërhoq nga ligji për mekanizmin zhbllokues në betimin e gjyqtarëve kushtetues, që kishte miratuar më herët. Komisioni pranoi dekretin e Presidentit Ilir Meta që e ktheu për rishqyrtim këtë nismë ligjore, me arsyetimin që cenonte kompetencat e tij kushtetuese.

Bledar Dervishaj, këshilltar për çështjet ligjore i Kreut të Shtetit, tha para deputeteve se Kushtetuta sanksionon se betimi i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese bëhet vetëm para Presidentit dhe kjo nuk mund të ndryshonte me ligj.

Në emër të socialisteve, relatorja Klotilda Ferhati tha se mazhoranca kishte vendosur të pranonte këshillën e Komisionit të Venecias, që sugjeronte vendosjen e mekanizmit zhbllokues në Kushtetutë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post ‘Tirana për Erion Veliajn, nga qendra tek bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’, Erion Bixha: Infrastruktura e Tiranës është lënë në harresë, ja rrugët në mëshirë të fatit
Next post Manjani thirrje Ditmir Bushatin: Mos u çudit kur në emër të kryetarit të OSBE…