‘Mirë se vjen’ nga shqiptarët në Alaskë

Read Time:29 Second

Alaska e cila quhet The Last Frontier (Kufiri i Fundit), është pika më e largët e SHBA dhe largët e globit.

Nga Beqir Sina.

Në qytetin më të madh të saj Anchorage me 300 mijë banorë ka edhe një mini-komunitet shqiptar. Jozyrtarisht flitet se janë rreth 1000 shqiptarë.

Ajo që më bëri përshtypje sot ishte se në qytetin Anchorage përpara një hoteli ishte vendosur edhe skulptura e një Ariu polar me përshëndetjen e mirë se ardhjes të më shumë se 50 gjuhëve tê botês , përfshirë edhe gjuhën shqipe me përshëndetjen « Mirë se vjen »..

Image
Image
Image
Image
Image
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post ‘Asnjë kompromis me Serbinë’/ Hoti: Në tavolinën e dialogut vetëm njohjen reciproke…
Next post Ngritja e Gjykatës Kushtetuese bllokohet sërish! 6 kandidatë nuk plotësojnë kushtet, 3 tërhiqen