Vdes kasapi legjendar i ‘Italisë së Vogël’/ Moe Albanese ishte prekur nga koronavirusi

Read Time:1 Minute, 24 Second

Kasapi legjendar i Italisë së Vogël Moe Albanese – i njohur për shumicën e njerëzve si “Moe the Butcher” – ka vdekur nga komplikimet që lidhen me COVID-19, raportoi së pari Time Out New York.  

Ai ishte 95 vjeç dhe priste të festonte ditëlindjen e 96-të në 15 Prill.  

Albanese ishte një figurë e dashur në lagjen e tij dhe i pranishëm vazhdimisht në dyqanin e tij ‘Albanese Meats & Poultry’ në rrugën Elizabeth, së bashku me mbesën e tij Jennifer Prezioso, e cila punonte me të.

 Prezioso së pari shkroi në Instagram në lidhje me gjyshin e saj, I cili ndodhej në spital për shkak të koronavirusit të ri, vetëm dy ditë më parë.  

Fillimisht ai ishte caktuar të dilte nga spitali në fillim të kësaj jave por më pas gjendja e tij u përkeqësua, shkruan Prezioso.  

Ajo konfirmoi në llogarinë e saj në Instagram se ai vdiq dje në mëngjes, duke shkruar “është ora 6:00 dhe zogjtë po ziejnë. Ai më në fund u tërhoq. Dhe ata janë të gjithë aq të lumtur që mund t’i bashkohen më në fund. ”  

‘Albanese Meats & Poultry’ u hap nga prindërit e Albanese në 1923.  

Nëna e tij u rrit në bllok dhe babai i tij ishte një emigrant nga Siçilia, sipas Time Out.  

Albanese mësoi aftësitë e tij si kasap nga nëna e tij dhe klientët e kujtuan atë për ngrohtësinë, mendjemprehtësinë dhe vëmendjen e tij ndaj detajeve, përfshirë kritikun e ngrënësit Robert Sietsema i cili mendoi nëse bifteku ribere i portierit të Albanese ishte më i miri në qytet, në vitin 2013, kur ai po shkruante për Zërin e fshatit.  

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ku u gabua? Flet ish drejtor i ISHP: Shërbimi parësor nuk u përfshi. Urgjenca Kombëtare nuk e përballon dot fluksin
Next post Studimi: Një muaj në karantinë, ja efektet mbi trupin dhe mendjen