Home Aktualitet Negociatat/ Vasili: Holanda thotë ‘Jo’, Shqipëria s’ka përmbushur asnjë kusht

Negociatat/ Vasili: Holanda thotë ‘Jo’, Shqipëria s’ka përmbushur asnjë kusht

nga Albina Hoxhaj

Bundestagu gjerman votoi rezolutën për Shqipërinë ku i thuhet “po”, hapjes se negociatave por pasi të plotësohen 9 kushte, Holanda ka një përgjigje negative dhe nuk ka kushte shtesë.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, i referohet lajmit ne media dhe thotë se ‘po’ Maqedonia e merr edhe pse ishte vite më parë shumë prapa Shqipërisë.

Postimi i plote i Petrit Vasilit: 

Holanda thote Jo,por te pakten s’po na shton kushtet!(VIDEO).

Holanda thote qarte se :

-Shqiperia s’ka permbushur asnje kusht

-Shqiperia perkundrazi ka bere hapa pas

– Kushtet e 2018 mbeten teresisht te parealizuara

– S’ka nevoje as qe te mblidhet fare parlamenti holandez per nje vendim per negociatat me Shqiperine,se vlen akoma qendrimi i vitit 2018 ku Holanda shprehej negativisht hapjen e negociatave.

– Maqedonise i hapen negociatat megjithese ishte vite me pare ishte shume prapa Shqiperise

Kjo kronike eshte pergaditur nga gazetari i mirenjohur i ceshtjeve te BE Vladimir Lame.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!