Shfrytëzuan karantinën për të grabitur shtëpitë, arrestohen tre shqiptarë pjesë e “bandës së hekurudhës”

Read Time:1 Minute, 23 Second

Karabinierët në Chieti arritën të lokalizojnë dhe arrestojnë tre shtetas shqiptarë, të cilët, për disa ditë, kishin kryer vjedhjen e shtëpive në zonën bregdetare, duke përfituar nga mungesat shumë të rralla të qytetarëve ose shtëpitë e pabanuara të verës.

Në pranga përfunduan, K.E., 24 vjeç, K.E. (25) dhe G.F. (24), anëtarë të ashtuquajtur të “bandës hekurudhore”.

Ata u arrestua dje në Francavilla al Mare, pasi akuzohen për të paktën 7 grabitje në zonë gjatë dhe kryesisht në ndërtesa afër shinave të trenit. Alarmi ishte dhënë disa javë më parë, duke bërë që policia të niste hetimet.

Operacionet që çuan në arrestimin e të treve filloi disa ditë më parë, kur forcat e rendit u vendosën para një apartamenti përmes Bologna, pasi një qytetar raportoi se kishte vërejtur dy persona që po ecnin përgjatë hekurudhës.

Pas një pritje të shkurtër, ata gjetën një person i cili, si një akrobat ekspert, zbriti duke përdorur tubat kullues të ndërtesës dhe një të ri të dytë që priste me kujdes me një shufër në dorë.

Sapo panë policinë, të tre ikën me shpejtësi, gjithnjë përgjatë hekurudhës, por ndërkohë karabinierët kishin shënuar targën e makinës, prandaj arrestimi ishte çështje orësh.

Në fakt, pas hetimeve mbi makinën, karabinierët arritën të lokalizojnë vendndodhjen e të treve, përmes delle Driadi, duke arritur t’i bllokojnë brenda, përpara se të mund të arratiseshin.

Në apartament kishte ende një pjesë të madhe të mallrave të vjedhura ditët e mëparshme nga shtëpitë e pesë banorëve të cilët kishin denoncuar, përfshirë dy televizorë, etj.

Prokurori Giancarlo Ciani udhëroi arrestimin e tij, ku dy përfunduan në burgun e Chietit dhe i treti nën arrest shtëpiak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zgjedhjet presidenciale në SHBA, Bernie Sanders tërhiqet nga gara
Next post “Tmerrohesha nga ajo që shihja”, mjekja: Gabimi i parë që bëri task-forca në Shqipëri