Ruçi u kërkoi të përgjysmonin rroga, zbulohet shkresa që Olsian Çela u ka dërguar prokurorive në rrethe

Read Time:47 Second

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çelsa u ka dërguar një shkresë prokurorive, në lidhje me kontributin financiar për lehtesimin e përballimit të situates së krijuar nga pandemia COVID-19, ku shkruan se kjo iniciative mund të konsiderohet si një detyrim ndaj vendit dhe qytetarëve.

Pas Kuvendit të Shqipërisë, që vendosi përgjysmimin e pagave në shenjë solidariteti me qytetarët dhe bizneset e prekura nga masat ndaluese të koronavirusit, Prokurori i Përgjithshëm në shkresë thekson se paga e prokurorëve dhe magjistratëve mund të cënohet vetëm me ligj.

Megjithatë Prokurori i Përgjithshëm ka bërë thirrje, duke u nisur nga situata e emergjencës në vend  të shkaktuar nga përhapja e pandemisë së COVID-19, se është i nevojshëm kontributi dhe solidariteti i çdo qytetari përfshirë edhe magjistratët dhe institucionet e drejtësisë.

Prokurori i Përgjitshëm do të mirëpriste përkrahjen e kësaj iniciative nga çdo prokuror apo oficer i policisë gjyqësore duke e konsideruar atë si një detyrim ndaj vendit dhe qytetarëve shqiptarë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post “S’e mendonim kurrë këtë lloj mortje”/ Djali i ish-boksierit Kurti: Vdiq një ditë pasi u shërua mami, na u duk mrekulli e Zotit kur…
Next post Familja e prekur me koronavirus në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash