Përfundon izolimi 2-mujor në Wuhan, por fillon në një tjetër me rritje të rasteve me koronavirus

Read Time:1 Minute, 33 Second

Qyteti kinez ku shpërtheu epidemia e koronavirusit të parë, Wuhan, përfundoi një izolim dymujor të mërkurën, por një qytet verior filloi të kufizojë lëvizjen e banorëve të tij pas shqetësimeve për një valë të dytë të infeksioneve në territorin e Kinës.

Kina e mbylli Wuhan, një qytet me 11 milion banorë, në fund të janarit, për të ndaluar përhapjen e virusit. Mbi 50,000 njerëz në Wuhan u prekën nga virusi dhe më shumë se 2,500 prej tyre vdiqën, gati 80% e të gjitha vdekjeve në Kinë, sipas shifrave zyrtare.

Kufizimet në Wuhan janë lehtësuar ditët e fundit ndërsa kryeqyteti i provincës Hubei raportoi vetëm tre infeksione të reja të konfirmuara në 21 ditët e fundit dhe vetëm dy infeksione të reja gjatë dy javëve të fundit.

Por, ndërsa njerëzit largohen nga qyteti, raste të reja të importuara në provincën veriore të Heilongjiang u rritën në një shifër ditore prej 25, të ushqyer nga një fluks udhëtarësh të infektuar që vinin nga Rusia, e cila ndahet me një kufi tokësor me këtë provincë.

Qyteti Suifenhe në Heilongjiang kufizoi lëvizjen e qytetarëve të tij të mërkurën në një mënyrë të ngjashme me atë të Wuhan.

Banorët duhet të qëndrojnë në komplekset e banimit dhe një person nga një familje mund të largohet një herë në tre ditë për të blerë gjërat e nevojshme dhe duhet të kthehen në të njëjtën ditë, tha CCTV, televizioni i drejtuar nga shteti.

Në qytetin Jiaozhou në provincën lindore të Shandong niveli i rrezikut po ashtu u ngrit nga e ulti, në të mesmin, sipas një postimi në një faqe interneti zyrtare, por nuk pati detaje të tjera.

Edhe një qark në Kinën qendrore me një popullsi prej rreth 600,000 u fut në një izolim të pjesshëm më 1 prill pas disa infeksioneve të reja, përfshirë të paktën dy raste pa simptoma.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Infektohet zyrtari i Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, bëjnë testin e COVID-19 edhe 58 kolegë të tij
Next post Drogë dhe prostitucion në Itali, prangoset vlonjati me dy mbiemra, kush është 54 vjeçari