Shqipëria kërkesë NATO-s: Na ndihmoni me 800 respiratorë dhe 1 milion maska

Read Time:45 Second

Shqipëria i ka kërkuar ndihmë NATO-s për pajisje e mjete spitalore të nevojshme në luftën kundër Covid-19.

Exit.al i referohet një letre më 27 mars, sipas të cilës qeveria shqiptare ka kërkuar pajisje mjekësore (800 ventilatorë e 500 monitorë) dhe mjete mbrojtëse për stafin spitalor, (1,5 milionë maska të ndryshme e 200 mijë veshje).

Edhe Maqedonia e Veriut e Mali i Zi i kanë kërkuar ndihmë NATO-s për mjete e pajisje spitalore.

Lista me pajisjet e kërkuara nga qeveria shqiptare:

2 mijë kaska mbrojtëse CPAP
2 mije kaska mbrojtëse NIV
200 njësi monitorimi kontrolli
1 mijë Matës të rrjedhës së oksigjenit
300 mijë Doreza nitrile 230 mm
200 mijë Veshje për mjekët
1 milion maska kirurgjikale
500 mijë maska FFP3

500 monitorë për shumë parametra
500 pompa shiringe
300 ventilatorë për kujdes intensiv (me kompresorë ajri)
500 ventilatorë për kujdes nën-intensiv (me baze turbine)
500 shtretër me dyshekë
500 pajisje për shtretërit
500 dollapë për veshjet.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post MB hap procedurat e prokurimit: Pezullim blerjeve për institucionet, përjashtim kur lidhen me situatën e COVID 19
Next post Pamje nga vendngjarja/ “Smart-i” kthehet përmbys në Astir, gjaku ”mbulon” rrugën, një i plagosur