Gjermania në alarm për miell, njerzit blejnë për të krijuar rezerva

Read Time:46 Second

Në krizën e koronavirusit kërkesa për miell është rritur kaq shumë së fundmi në Gjermani, saqë në dyqane dhe supermarkete shitësit nuk i përballojnë kërkesat e klientëve të mbyllur në karantinë. Pakot me miell janë kthyer në një mall shumë të kërkuar në raftet e supermarketeve.

Shpeshherë ka mungesa edhe në furnizime. Sipas Anne-Kristin Barth, nga Shoqata e Sipërmarrjeve të Mullinjve dhe Grurit, kërkesa është rritur katër deri në pesë herë më shumë javët e fundit, madje kapacitetet e paketimit janë të kufizuara.

Mullixhinjtë thonë se mungesa e miellit vjen për shkak të blerjeve masive. Një situatë e çmendur. Shumë njerëz blejnë thasë 25 kilogramë me miell për të krijuar rezerva dhe për ta gatuar bukën, si dhe ëmbëlsirat në shtëpi. Mullinjtë kanë rritur sasinë e paketimeve të miellit për kilogramë, nga 150.000 në 250.000 pako në ditë. Edhe kapaciteti i makinerive të përpunimit të grurit është i kufizuar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 7 prilli/Presidenti Meta: Ditë nderimi për rezistencën heroike të ushtarakëve patriotë me në krye Heroin tonë Mujo Ulqinaku
Next post Nuk morën shpërblimin prej 1000 euro, që iu premtoi Rama, mjekët dhe infermierët në Lezhë nisin protestën