“Vendi me numrin më të ulët të tamponëve në rajon”, mjeku i njohur flet për masa të vonuara nga qeveria shqiptare

Read Time:1 Minute, 2 Second

Mjeku i njohur Petrit Vargu në një lidhje me Skype për televizionin Fax News foli mbi masat që po merr qeveria për frenimin e përhapjes së koronavirusit në vend.

Ai tha se “masat u morën me vonesë duke përmendur masat në aeroportin e Rinasit që sipas tij duhet të ishte mbyllur më shpejt”.

Vargu tha se “jemi vendi me numrin më të ulët të tamponeve në rajon dhe nuk kemi asnjë medikament të ardhur enkas për këtë virus por me medikamente të ngjashme që i kishim.

Kemi vetëm 5 respiratorë në Shqipëri duke lënë të nënkuptohet se janë shumë pak për numër popullsie.

Lidhur me masat e marra nga qeveria ai tha se në fillim u nisën si masa ushtarake si “armik i padukshëm”, “task force” duke lënë mënjanë ekspertët.

Duhet të ishte më mirë që ata të ballafqoheshin me ne dhe të paraqisnim idetë tona,- tha mjeku.

Sa i përket problematikës së shqipatrëve të bllokuar në kufi mjeku shtoi se “edhe ky problem është parashikuar në masat e marra dhe nuk e kuptoj se pse nuk tërhiqen nga autoritet shqiptare pasi fare mirë mund të karantinohen”.

Mjeku tha se ata janë shqiptarë dhe si të tillë gëzojnë të drejtat për kurim si të gjithë ne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kryeministri Rama bën me dije shifrat e atyre që përfituan pagesën e luftës dhe premton paketë të zgjeruar për…
Next post TAMPONET, KUR FSHIHEMI PAS OBSH-së!