Pse është përshkallëzuar kriza e koronës në Itali dhe Spanjë? Gjithçka dyshohet se filloi në ndeshjen Atlanta-Valencia, më pas…

Read Time:2 Minute, 23 Second

Koronavirusi ka goditur më së shumti Italinë dhe Spanjën midis vendeve evropiane. Moti jashtëzakonisht i ngrohtë, kultura e Evropës Jugore dhe një ndeshje futbolli janë parë si faktorët kryesorë të përhapjes së koronavirusit masivisht.

Kur skuadra italiane Atalanta luajti ndeshjen e futbollit në Ligën e Kampionëve Spanjolle në Valencia, më 19 shkurt, dhjetëra mijëra Bergamanë që udhëtonin në Milano ishin duke gëzuar për suksesin e ekipit të tyre. Përqafimet plot emocione u shpërndanë në stadiumin e San Siros.

Më pas, ndeshja u emërtua “Game Zero” në median lokale, pra loja ku filloi gjithçka. 

Sipas agjencisë së lajmeve “apnews”, ekspertët kanë spekuluar se ndeshja mund të ketë luajtur një rol të rëndësishëm në faktin se koronavirusi u përhap në mënyrë drastike në Bergamo, me 120,000 banorët e tij, spitali i mbipopulluar i të cilit u bë gati një simbol i luftës së Evropës kundër COVID-19.

Infeksionet e para të brendshme në Itali u raportuan disa ditë pas ndeshjes.

Pas kësaj, Italia shpejt u bë qendra e koronavirusit në botë. Që atëherë, Shtetet e Bashkuara dhe për herë të parë, Spanja të premten kanë kaluar në shifrat e numri të viktimave në 24 orë.

Sot numri i infeksioneve u rrit në 130.759 në Spanjë, ndërsa në Itali gjithsej 128.948 raste ishin raportuar.

Italia kryeson listën sa i përket numrit të viktimave. Sot numri total i viktimave shkoi në 15.887 njerëz. Në Spanjë, ditën e sotme numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 12.418. Megjithatë, numri i vdekjeve të reja në të dy vendet ishte më i ulët se në ditët më të këqija.

Ekzistojnë disa arsye për përhapjen e sëmundjes në Itali dhe Spanjë.

Së pari, sipas njohurive të tanishme, shtrirja e përhapjes së COVID-19, e cila është ngjitëse edhe asimptomatike, erdhi si një surprizë për të gjithë botën.

Sipas CNN , rajoni me goditjen më të rëndë në veri të Italisë u vlerësua se ishte Lombardia dhe kishte gati 400 njerëz të infektuar me koronavirus deri më 19 shkurt. Asnjë infeksion i brendshëm nuk dihej ende.

“Për fat të keq, ne nuk mund ta dinim. Askush nuk e dinte që virusi ishte tashmë midis nesh”, ka thënë kryetari i bashkisë së Bergamos, Giorgio Gori në një intervistë në lidhje me ndeshjen e futbollit më 19 shkurt.

Për shembull, një burrë 38-vjeçar që u bë i njohur si “pacienti një i Bergamos” kishte kohë të takonte qindra njerëz, përfshirë punonjës të spitalit, përpara se të zbulohej infeksioni tek ai më 20 shkurt.

Edhe në Spanjë, situata filloi të përkeqësohet me raste nga Italia gjithashtu në fund të shkurtit. Masat u morën hap pas hapi në të dy vendet. Sidoqoftë, virusi, për shembull, ishte gjithnjë një hap përpara nga masat italiane.

6
4
3
2
1
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post “Luftoi fort, si një kampion që nuk dorëzohet”, Meta mesazh ngushëllimi për Skënder Kurtin: Një prej ikonave të sportit kryeqytetas
Next post “Tigri” Arben Ahmetaj dhe surrelasi Rama në shërbim të oligarkëve e jo ndaj biznesit*