Home Aktualitet Shqiptarët bllokohen në pikat kufitare, reagon Meta: Duhet zgjidhje e menjëhershme, të respektohen detyrimet kushtetuese dhe ndërkombëtare

Shqiptarët bllokohen në pikat kufitare, reagon Meta: Duhet zgjidhje e menjëhershme, të respektohen detyrimet kushtetuese dhe ndërkombëtare

nga Editor

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me situatën e krijuar në pikat kufitarem me shtetin grek ku një grup shqiptarësh vijojnë të jenë të bllokuar.

Meta apelon autoritetet përgjegjëse të respektojnë, jo vetëm kërkesat e situatës së gjendjes së fatkeqësisë natyrore, por edhe detyrimet kushtetuese dhe ndërkombëtare që shteti ka ndaj qytetarëve të vet në një situatë të tillë.

Postimi i plotë:

Jam shumë i shqetësuar mbi situatën e qytetarëve shqiptarë të cilët vijojnë ende të bllokuar në pikat e kalimit kufitar të Kakavijës dhe Kapshticës.

Kjo situatë duhet të marrë zgjidhje të menjëhershme.

U bëj thirrje sërish të gjithë qytetarëve shqiptarë të respektojnë kushtet e urgjencës dhe domosdoshmërisë të imponuara nga pandemia e COVID-19 në pikat tona kufitare e njëkohësisht kërkoj nga autoritetet tona përgjegjëse të respektojnë, jo vetëm kërkesat e situatës së gjendjes së fatkeqësisë natyrore, por edhe detyrimet kushtetuese dhe ndërkombëtare që shteti ka ndaj qytetarëve të vet në një situatë të tillë.

Edhe njëherë kërkoj nga të gjithë më shumë bashkëpunim e mirëkuptim, solidaritet e përgjegjësi mes qytetarëve dhe autoriteteve tona në dobi të interesit publik dhe sigurisë së jetës. 🇦🇱

Lajme te ngjashme