“Është urgjente të fillojë testimi masiv”, Bardhi: Qeveria e papërgatitur dhe pa strategji. Sot 5 prill dhe ende asnjë shqiptar nuk ka përfituar nga fondet

Read Time:1 Minute, 52 Second

TIRANË

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi mendon se qeveria ka qenë e papërgatitur në fillim të krizës së shkaktuar nga COVID-19 dhe e akuzoi se mban të fshehur numrin e testeve në dispozicion.

Në një lidhje për News24, Bardhi tha se është urgjente që të fillojë testimi masiv për të ndërprerë zinxhirin e infektimit. Ai tha se qeveria nuk ka asnjë strategji dhe se sot në datën 5 prill, ende asnjë shqiptar nuk ka përfituar nga fondet që qeveria ka thënë se janë në dispozicion.

Kjo nuk është një kërkesë e PD por strategji e sugjeruar nga OBSH që po ndiqet nga të gjitha vendet, përfshirë vendet e rajonit. Ajo që kemi parë ka qenë që sa herë qeveria pyetet për numrin e testeve që ka Shqipëria trajtohet sekret shtetëror, kurse në vendet e rajonit ka transparencë të plotë. Kjo mungesë testimesh është e lidhur me mungesën e testeve në dispozicion.
Kanë njoftuar se kanë hapur një procedurë prokurimi por sërish trajtohet si sekret shtetëror. Është urgjente të fillojë testimi masiv i personave të kontaktit, të personelit shëndetësor.
Ky i fundit na deklaron se pavarësisht se kanë pasur kontakte me persona të prekur ata kërkojnë të bëjnë testime por sorollaten me ditë të tëra duke mos e bërë. Është e qartë që testimi masiv është e vetmja formë për të ndërprerë zinxhirin e infektimit.

Qeveria ishte e papërgatitur kur filloi kjo krizë. Afërsisht 10% e atyre që testohen rezultojnë pozitiv me COVID-19. Ne na raportohen çdo ditë qytetarë që kërkojnë ndihmë pranë shërbimeve të urgjencës sepse kanë simptoma të ngjashme dhe nuk testohen apo verifikohen.
Është detyrë e qeverisë të kryejë testim masiv të popullatës për të mundësuar kthimin në normalitet të situatës.

Sot data 5 prill dhe ende asnjë shqiptar nuk ka përfituar nga fondet që qeveria ka thënë se ka vënë në dispozicion. Ndërkohë që Kosova ka vënë në dispozicion 200 milionë euro, Maqedonia e Veriut 600 milionë euro, ndërsa Serbia 1.5 mld euro.
Do duhet të kishte ndodhur që në ditët e fundit të muajit mars që çdo punonjës i bizneseve që nuk janë paguar sepse nuk kanë mundur të punojnë duhet të ishte paguar nga qeveria me të paktën pagë minimale”, deklaroi Bardhi, raporton

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post ISHP: Pse u rritën rastet e të prekurve me koronavirus në Tiranë dhe Shkodër
Next post ‘Po shkoj të ushqej pulat’/ Shqiptari me koronavirus, ndalohet në rrugë nga policia