Shërimi i profesor Dhimitër Krajës, Basha: Lajm i gëzuar. Qeveria të veprojë sot, sa nuk është vonë për…

Read Time:1 Minute, 21 Second

Një lajm i gëzuar ka qenë edhe për kreun e PD Lulzim Basha shërimi i Profesor Dhimitër Krajës. Lideri i demokratëve ka reaguar në rrjetet sociale pasi profesori la spitalin Infektiv sot dhe e fitoi betejën me koronavirusin.

Përmes këtij mesazhi, Basha ka kërkuar gjithashtu transparencë nga qeveria.

“Prandaj sa nuk është vonë qeveria duhet të zbatojë korrektësisht kërkesën standarte të OBSH: rritjen e numrit të testimeve”, shkruan Basha.

POSTIMI I PLOTE

Është një lajm i gëzuar për mua personalisht dhe për çdo bashkëqytetar shërimi i Prof. Dhimitër Krajës.

Mendimet dhe lutjet tona shkojnë për të gjithë personelin mjekësor që po përballet sot me COVID-19. Për të gjithë ata mjekë, laborantë, infermierë, sanitarë e shoferë ambulancash që rrezikojnë çdo ditë jetët e tyre në shërbim të qytetarëve. Në këto ditë të vështira ata meritojnë angazhimin serioz të qeverisë për të siguruar të gjitha mjetet e nevojshme mbrojtëse për ekipet mjekësore.

Transparenca është garanci dhe siguri si për stafet mjekësore ashtu dhe për të gjithë qytetarët. Testimi është mënyra më e suksesshme që po aplikohet sot për të identifikuar të prekurit nga COVID-19 dhe për të shkëputur zinxhirin e transmetimit.

Prandaj sa nuk është vonë qeveria duhet të zbatojë korrektësisht kërkesën standarte të OBSH: rritjen e numrit të testimeve.

Çdo shmangie nga kërkesat e përsëritura nga OBSH është papërgjegjshmëri e rëndë që jo vetëm fsheh të vërtetën por kushton shtrenjtë: Sa më pak testime, aq më pak persona të identifikuar, aq më gjatë shumë zgjatet zinxhiri i infeksionit, aq më gjatë vazhdon karantina dhe thellohet kriza ekonomike.

Duhet vepruar sot, çdo ditë e humbur na kushton jetë dhe shëndet!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ish-ministri i Shëndetësisë: Infektohet me koronavirus një tjetër mjek, është shtruar sot tek Infektivi
Next post Mjeku reanimator me koronavirus u shtrua në spital. Ministria jep informacion për gjendjen e tij shëndetësore