Home Aktualitet Qyteti që po kalon apokalipsin nga koronavirusi, trupat e vdekur lihen buzë rruge. Djali me kufomën e babait tri ditë në shtëpi: Na ndihmoni, po na lënë të vdesim

Qyteti që po kalon apokalipsin nga koronavirusi, trupat e vdekur lihen buzë rruge. Djali me kufomën e babait tri ditë në shtëpi: Na ndihmoni, po na lënë të vdesim

nga Editor

Kanë kaluar tri ditë që kur Reynaldo Barrezueta ndërroi jetë në shtëpinë e tij në qytetin më të madh të Ekuadorit dhe akoma trupi i tij shtrihet në një arkivol në dhomë.

“Autoritetet po na lënë vetëm të vdesim”, tha djali i tij, Eduardo Javier Barrezueta Chavez, i cili ka kaluar 72 orët e fundit duke iu lutur autoriteteve të heqin kufomën e babait të tij, por deri tani pa asnjë dobi.

Barrezueta nuk është rasti i vetëm. Ditët e fundit, koronavirusi ka përfshirë Guayaquilin, në Ekuador, me një forcë vdekjeprurëse, duke mposhtur autoritetet lokale, shtëpitë e varrimit dhe spitalet dhe duke i lënë familjet në tmerre të pamendueshme.

Fotografi dhe videot që dalin nga ky qytet bregdetar i goditur nga kriza duken si imazhe nga pasojat e një fatkeqësie natyrore: trupa të mbështjellë me çarçafë dhe të hedhura buzë rrugës ose të lëna jashtë shtëpive; familje të dëshpëruara që kërkojnë ndihmë pasi u detyruan të mbanin kufomat e të dashurve të tyre në shtëpi për ditë me radhë, në temperatura më shumë se 30C.

2276.

“Ata po i lënë trupat në rrugë, në trotuare, të braktisur në shtëpi”, ka shkruar në “Twitter” kryebashkiakja e qytetit, Cynthia Viteri, e cila tani është edhe vetë në karantinë, pasi u testua pozitive për Covid-19. “Çfarë po ndodh në Guayaquil?”, ka shtuar ajo.

Barrezueta, një 33-vjeçar nga jugu i qytetit, tha se situata ofron një pamje të tmerrshme të së ardhmes edhe për qytetet e tjera të Amerikës Latine, pasi koronavirusi përshpejton marshimin e tij në të gjithë rajonin.

Babai i tij 57-vjeçar u sëmur në 18 mars, një javë pasi Presidenti i Ekuadorit, Lenín Moreno, shpalli një emergjencë koronavirusi mbarëkombëtar dhe gati tri javë pas rastit të parë të konfirmuar të vendit.

2200.

Për pesë ditë, Reynaldo Barrezueta vuajti nga dhimbjet e trupit dhe të kokës, por pastaj u duk sikur po përmirësohej. Por të enjten e kaluar, Barrezueta tha se babai i tij u përkeqësua, me një kollë të egër dhe u dërgua në spitalin Monte Sinaí të Guayaquil, ku rrezet-x nxorën se ai po vuante nga pneumonia e shkaktuar nga Covid-19.

Barrezueta pretendoi se punonjësit e shëndetit i thanë që ata nuk kishin vend për të pranuar babanë e tij dhe ata u kthyen në shtëpi me udhëzime për ta trajtuar atë me paracetamol. Rreth orës 06:00 të së hënës ai u zgjua me dhimbje në gjoks dhe vështirësi në frymëmarrje para se të vdiste para familjes së tij, siç duket nga një goditje në zemër. Në drekën e së enjtes, më shumë se tri ditë më vonë, trupi i tij ishte akoma atje, një qese koshi e madhe e zezë shtrihej mbi arkivol, në një përpjekje të kotë për të fshehur erën në rritje të dekompozimit.

Në një përpjekje të dëshpëruar për të tërhequr vëmendjen e autoriteteve, djali i viktimës postoi një video në mediat sociale, në të cilën gjunjëzohet përkrah arkivolit, duke mbajtur një maskë të verdhë për fytyrën dhe lutet: “Ju lutem, unë jam në gjunjë, ejani të më ndihmoni”.

Por deri tani, me morgun e qytetit plot dhe mbledhësit e trupave të mbingarkuar nga numri i madh i të vdekurve, askush nuk ka shkuar ta ndihmojë.

Fernando Jimenez, pronari i një kompanie lokale për varrosje, tha se ai e kishte mbyllur biznesin e tij, sepse ishte e pamundur të sigurohej tokë për varrosje në varreza. “Kishte aq shumë kërkesa urgjente sa ne nuk mund t’i përballonim. Situata është vërtet jashtë kontrollit”, tha ai.

Një raport në një gazetë lokale, “Expreso”, sugjeroi se tragjedia ishte vetëm fillimi. “Situata do të përkeqësohet”, parashikoi raporti të enjten, ndërsa qeveria e Ekuadorit tha se priste që Guayaquil të kishte deri në 3,500 vdekje në muajt e ardhshëm.

Deri më tani, disa vende të Amerikës Latine janë prekur më keq nga koronavirusi sesa Ekuadori dhe askund nuk ka raste më të këqija se Guayaquil, ku janë regjistruar gati gjysma e 3,163 rasteve të konfirmuara në të gjithë vendin.

Ekspertët thonë se një shpjegim për këtë vjen nga niveli i lartë i trafikut ajror midis Ekuadorit dhe Spanjës, i cili është shtëpia e më shumë se 400,000 migrantëve ekuadoras dhe që ka numrin e dytë të vdekjeve në botë nga sëmundja. Rasti i parë i Covid-19 i regjistruar në vendin e Amerikës së Jugut ishte ai i një gruaje 71-vjeçare që fluturoi në Guayaquil nga Madridi në mes të shkurtit dhe vdiq më 13 mars.

Të tjerë dyshojnë se dështimi i Ekuadorit për të imponuar dhe zbatuar me shpejtësi masa efektive karantine mund të ketë luajtur një rol, megjithëse qeveria e kundërshton këtë akuzë.

Mjerimi i qytetit port ka dërguar valë tronditëse në një rajon ku shumë sisteme shëndetësore tashmë të brishta po bllokohen për një valë të ngjashme pacientësh dhe vdekjesh.

“Nuk është koha për të sharë. Është koha për t’u përgatitur”, tha Presidenti i El Salvador, Nayib Bukele, duke treguar si provë fatkeqësinë e Guyaquil.

“Ata thanë se pandemia nuk do të ishte aq e keqe në Amerikën Latine, sepse ne jemi mësuar me sëmundje, sepse është e nxehtë, sepse popullsia jonë është e re”, shtoi Bukele, i cili ka porositur disa nga masat më të shpejta dhe më të rrepta. “Por vetëm shikoni se çfarë po ndodh në Ekuador”.

Pie de Pagina, një faqe në internet me lajme meksikane, paralajmëroi: “Për pjesën tjetër të botës, Guayaquil është një makth që mund të bëhet realitet”.

Për Barrezuetan dhe gruan e tij 30-vjeçare, Katiuska Castro, është një provë që vazhdon. “Sigurisht, është një humbje e madhe. Ai është babai im. Ndihemi të tmerruar. Por ne jemi duke u sëmurur tani. Kemi të gjitha simptomat, diarre, ethe, dhimbje muskulore. Dhe ne nuk mund të shkojmë në spital sepse nëse shkon në spital, thjesht infektohesh më shumë dhe sidoqoftë ata nuk të vizitojnë. Ai ka qenë këtu në dhomë për tri ditë dhe familja ime po infektohet”, tha Barrezueta, i cili ka dërguar dy djemtë e tij, dy dhe katër vjeç, të qëndrojnë me të afërmit për t’i shpëtuar ata nga rreziku.

“Tani po kalojmë një fazë shumë të vështirë. Presidenti nuk është këtu. Ai fshihet. Ne nuk e dimë se ku është ai. Nuk kemi asnjë kryetar. Asnjë guvernator. Ne nuk kemi asgjë. Është kaos. Askush nuk mund të na ndihmojë. Kemi frikë. Ju lutem, ne kemi nevojë për ndihmë. Ne po vdesim këtu dhe askush nuk po bën asgjë”, shtoi më vonë Barrezueta në një mesazh në “WhatsApp”.

Lajme te ngjashme