Home Aktualitet Rriten rastet me koronavirus në Lezhë, ja si janë shtuar pesë të infektuar

Rriten rastet me koronavirus në Lezhë, ja si janë shtuar pesë të infektuar

nga Editor

Shkodra shënoi një rast rekord, kur brenda 24 orësh u regjistruan 12 të prekur nga koronavirusi. Të prekurit janë nga dy familje, kurse i infektuar është edhe një fëmijë 13 vjeç.

Rritje ka bërë edhe Lezha, që ka regjistruar pesë të infektuar në 24 orët e fundit.

Numri i të prekurve në Lezhë ka shkuar në 11 në total. Burimet thonë se katër raste të reja janë të afërm të pacientes së shtruar në repartin e ortopedisë në Lezhë, që u zbulua më vonë dhe alarmoi të gjithë spitalin.

Kurse rasti tjetër është një roje 53-vjeçar i Ujësjellësit në Lezhë. Ai nuk dihet se si e ka marrë virusin.

Tirana ndërkohë ka shënuar 3 raste të reja, ndërsa Durrësi, Fieri dhe Kavaje me nga 2 raste të reja. Një rast tjetër është shënuar edhe në Mirditë.

Zv.ministrja e Shëndetësisë theksoi se shkak për rritjen e numrit të të prekurve në Shkodër është mos zbatimi i distancimit social.

Raste të reja gjatë 24 orëve të fundit sipas rretheve

-12 raste Shkodra
-5 raste Lezha
-3 raste Tirana
-2 raste Fieri
-2 raste Durrës
-2 raste Kavajë
-1 rast Mirditë.

Lajme te ngjashme