A do të preket ekonomia shqiptare nga koronavirusit? Guvernatori Sejko: Do të ketë krizë dhe goditje negative

Read Time:42 Second

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka folur sot për situatën ekonomike në vend dhe si po përballohet kriza e shkaktuar nga COVID-19. Në një lidhje me emision “Open”, Sejko u shrpeh se ekonomia shqiptare do të goditet nga kjo krizë.

“Fatkeqësisht edhe ekonomia shqiptare do të goditet dhe kjo goditje është negative. Janë ekonomitë e SHBA-së, Kinës dhe eurozonës që kanë parashikuar një reçension të thellë. Unë nuk mund të jap një shifër të saktë, por ekonomia shqiptare do pësojë një goditje negative”, u shpreh Sejko.

Më tej gjatë intervistës ka folur dhe për marrëveshjen që ka nënshkruar me Edi Ramën për shtyrjen e pagesës së kredive. Ai tha se të gjitha bankat kanë bërë shtyrje të kredive. “Kemi zhvilluar një video-konferencë me drejtuesit e bankave dhe më siguruan që kreditë po shtyhen”, u shpreh Guvernatori.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Shtohet numri i të prekurve me koronavirus në qarkun e Shkodrës, dyshohen 12 raste të reja pozitivë
Next post ‘Masat e emergjencës kërcënojë demokracinë’/ BBC: Jo vetëm Hungaria, por edhe Shqipëria e Serbia në rrezik